İkinci El Araç Fiyatlarını Düşürecek 2 Hamle! 2.El Araç İthalatı ve Şartlı ÖTV İndirimi Formülü İle 2. El Araba Fiyatları Düşer Mi, Ne Olacak, Ne Zaman Düşecek?

Vatandaşların ikinci el araç fiyatları isyanı katlanarak büyürken süreçte araba satın almak ve arabasını satmak isteyen kişiler ile, oto galericiler, sıfır araç satış bayileri ve hükümet kanadı arasında büyük tartışmalar yaşanmaya başladı. Hükümet ikinci el araba ithalatı kozunu masaya sürerken, oto galericiler internetten satış yapan kişileri suçladı. Arabasını satmak isteyen kişiler sıfır araç fiyatlarına gelen fahiş zamları öne sürerek 2.el araç fiyatları için gelen zamları savunurken son olarak gündeme fiyat artışını durdurmak ve indirmek için şartlı ÖTV indirimi gündeme geldi. İkinci el araç fiyatları düşer mi, 2.el araba fiyatları ne zaman düşer, ÖTV indirimi olur mu, fiyatlar ne zaman düşecek, araba satın almak isteyenler ne yapmalı?

İkinci El Araç Fiyatlarını Düşürecek 2 Hamle! 2.El Araç İthalatı ve Şartlı ÖTV İndirimi Formülü İle 2. El Araba Fiyatları Düşer Mi, Ne Olacak, Ne Zaman Düşecek?

Araç fiyatları pandemi dönemi ile beraber rekor hızla yükselişe geçerken yaşanan fiyat artışı hem aracını satan hem de yeni araç satın almak isteyen vatandaşları mağdur etmeye devam ediyor. 

Yaşanan süreçte sıfır araç bayileri, oto galeriler, vatandaşlar kısacası tüm araç piyasası fiyat artışından şikayet ederken yine de fiyatlardaki keskin yükselişin devam etmesi üzerine müdahale sinyalleri gelmeye başladı. 

TİCARET BAKANI PEKCAN İLE HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK'TAN OTOMOBİL FİYATLARI AÇIKLAMASI! 

Otomotiv sektörünün üretim rakamlarını değerlendiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan "Minimal de olsa yüzde 0,5 civarında geçen senenin eylülüne göre bir artış gördük ama bir önceki aya göre de bu yüzde 82,5 civarında bir artışa tekabül ediyor. Bu bize pozitif sinyaller veriyor. En azından bundan sonra otomotiv sektörümüzün ana ve yan sanayiyle beraber ihracatında ciddi artışlar bekliyoruz.

Otomotiv sektöründe dünyanın en derinlikli pazarlarından birine sahip olan Almanya gibi bir ülkeye farklı ürün kalemlerinde ihracat yapmamız özellikle teknolojik açıdan niteliği yüksek ürünlerdeki pazar payımızı artırabilmemiz önem arz etmektedir" diyerek sıfır araç üretiminde artış beklediklerini duyurdu. Sıfır araç fiyatlarında yaşanan yükselişin en önemli nedeni stok sorunu olarak gösterilirken sıfır araç üretiminde gerçekten bir artış yaşanması halinde fiyatlarda indirim yaşanabileceği belirtiliyor. 

İkinci el araç fiyatları hakkında değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise  korona virüs nedeniyle üretimin azaldığını, bunun da araç fiyatlarını yükselttiğini belirterek araç üretiminde normalleşme sürecinin başlaması ile beraber fiyatların da düşüşe geçeceğini söyledi. Sıfır araç üretiminde yaşanan artışa rağmen beklenen düşüşün yaşanmaması halinde ise Bakan Albayrak yeni bazı önlemleri devreye almak için de planları olduğunu belirterek müdahale sinyali vermişti. 

2.el araç piyasasında yaşanan gelişmeleri anlık olarak takip etmek için;

Android uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ 

2.EL ARAÇ İTHALATI YAPILACAK MI, İKİNCİ EL ARAÇ İTHAL ETMEK FİYAT İNDİRİMİ SAĞLAR MI?

Araba fiyatlarında yaşanan yükselişin ardından araç satın almak isteyen kişiler yapılan zamlara isyan ederek 2.el araç ithalatı yapılmasını talep etmişti. Konu hakkında yazı kaleme alan Sabah Gazetesi yazarı Ufuk Sandık bir yaşın altındaki ikincil el araçların ithalat kapsamına alınması da dahil olmak üzere bir dizi önlem üzerinde çalışıldığı açıklamıştı. 

Araçların bollaşması halinde fiyatlara indirim yapılacağı iddia edilirken ithalat kararı için henüz kesin bir adım atılmasa da beklenti dahi piyasada fiyatlarda dalgalanma yarattı. 

ŞARTLI ÖTV İNDİRİMİ İLE ARAÇ FİYATLARI DÜŞÜRÜLECEK! 

Hükümetin ajandasında müdahale konusunda üzerinde konuşulan bir diğer formülün ise 2.el araç ithalatını desteklemek amacı ile şartlı ÖTV indirimi olduğu belirtiliyor. Üzerinde çalışılan ilk formüle göre devlet kullanmak üzere araba satın almak isteyen kişilere araçlarını belirli süre satmama taahhüdü vermeleri halinde kademeli ÖTV indirimi imkanı sunacak.

Örneğin 5 sene aracını satmayacağını beyan eden kişiye daha fazla ÖTV indirimi yapılırken, 2 sene satmama sözü veren vatandaşa daha az ÖTV indirimi yapılacak. Söz vermeyen kişilere ise aynı ÖTV oranları uygulanmaya devam edecek. Bu sayede gerçekten kullanmak üzere, ihtiyacı olduğu için araç satın alan kişilere ÖTV indirimi kolaylığı ile fiyat indirimi sağlanmış olacak. Düzenlemeler üzerinde çalışmalar sürerken her iki madde de vatandaştan tam not almış durumda. 

Emlak365.com 

Yorumlar (31)
Engin 3 ay önce
Bu işin sebebi %90galericilerdir
VOLKAN ÇOPUR 3 ay önce
Bu işin sebebi galericilerdir maalesef adamlar doymak bilmiyor. Bakın galericiler in önüne hepsinde 10*20tane araba arkdşımın 182bin TL aldıkları araca 225 binden satışa çıkardı. Utanmadan abi araç yok piyasada bu daha yolun başı diyorlar. Dolar fiyatı gelmemiş daha araçlara vb yalanın bin türlüsü var bunlarda arkadaşlar lütfen bu adamlardan araç almayın seve seve indirecekler fiyatları
Reçko 3 ay önce
Sadece ikinci el araçlarda mı bu fahiş fiyatlar. Konut fiyatları giyim, gıda, benzin, mazot, enerji, altın döviz yani iğneden ipliğe her şey yangın yeri değil mi... Bitişin başlangıcı
Musti 3 ay önce
Aynen, şartlı ÖTV indirimi uygulanırsa fiyat artışı önlenir. İkinci el ithalatına gerek kalmaz.
Ümit 3 ay önce
Biraz vicdan bukadarda aç gözlü olunmaz fırsatcı olunmaz 2003 model arabaya adam 150bin yazmış
Caglar 3 ay önce
Yabancı araç ithalatı inek ithalatı gibi sonuc verir. Ihaleyi alan kazanir vatandasa arac düşmez yine galeriler al satcilar üşüşür
Erkan 3 ay önce
Sıfır araç fiyatlarını düşürsünler. İkinci el zaten düşer. Herşeye zam geldi derdiniz 2 el araçmı
Dolarlamı maaş alıyon? 3 ay önce
Düşmez bu fiyatlar Türkiye'de fiyatı çıkan ne düşmüş ki....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın