İkinci El Araç Piyasası Karıştı! 2.El Araba İthalatı Fiyatları ÖTV İndirimi Olmadan Düşürür Mü, Türkiyeyi Araba Çöplüğüne Mi Çevirir? 2. El Araba Fiyatı Düşer Mi, Ne Zaman Düşecek?

Sıfır araç fiyatları ve 2.

İkinci El Araç Piyasası Karıştı! 2.El Araba İthalatı Fiyatları ÖTV İndirimi Olmadan Düşürür Mü, Türkiyeyi Araba Çöplüğüne Mi Çevirir? 2. El Araba Fiyatı Düşer Mi, Ne Zaman Düşecek?

Sıfır araç fiyatları ve 2.el araba fiyatlarına peş peşe gelen zamlar araba sahibi olmak isteyen vatandaşları canından bezdirirken araç piyasasına müdahale konusu gündeme gelmişti. Konu hakkında çözüm olarak ikinci el araba ithalatı en çok tartışılan konuların başında yer almıştı. Ancak getirilen bu çözüm önerisi araç piyasasını ikiye böldü. Araç sahipleri fiyatlara müdahaleyi kesinlikle kabul etmezken araba sahibi olmak isteyen kişiler ise devletin ikinci el araç fiyatlarına indirim yapmalarını talep etmişlerdi. Peki, Sıfır ve ikinci el araç fiyatları ne zaman düşecek, Kasım ayında 2.el araç fiyatları düşecek mi, yükselir mi, araç piyasasında son durum ne, sıfır araç stok sorunu ne zaman çözülür, araba almak istiyorum diyenler ne yapmalı, 2.el araç fiyatlarına müdahale edilecek mi, 2021 yılında ikinci el araç fiyatları ne olur?

İkinci el araç fiyatları için tartışma büyüyerek devam ediyor. Süreçte araç fiyatlarının manüpilasyon ile yükseltildiğini iddia eden kişiler araç ithalatı yapılmasını talep etmişti. SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELİYOR,YÜKSELİŞ SÜRECEK Mİ?Araç fiyatlarını yükselten en önemli neden korana virüs salgını oldu. Korana Virüs salgını döneminde sınırların kapatılması ile ilk olarak tedarik sıkıntısına düşen ardından ise zorunlu olarak üretim tesislerini kapatmak zorunda kalan fabrikalar bu süreçte büyük bir stok sorunu yaşadı. Ortalama 3 ay boyunca kapalı kalan fabrikalar nedeni ile zaten ekonomik kriz nedeniyle sınırlı sayıda üretim yapan fabrikalarda nerede ise stokta hiç araç kalmadı. Mart ve Nisan aylarında durma noktasına gelen araç satışları nedeni ile otomobil fiyatlarına indirim kampanyaları yapılırken korona virüs salgının bir anda ciddileşmesi vatandaşı toplu taşımadan özel araçlara yönlendirdi. Bunun peşine kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faizli kredi desteği ile yok olan araçlara artan talep araba fiyatlarını rekor oranda yükseltti. İlk olarak sıfır araç fiyatları fırladı ardından araç stoku sorunu nedeni ile beklemek istemeyen kişilerin ikinci ele yönelmeleri ile 2.el araç fiyatları yükseldi. 

2021 YILINDA ARAÇ PİYASASI NE OLUR, SIFIR VE İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞER Mİ, 2.EL ARABA FİYATINA İNDİRİM VAR MI, GELECEK Mİ?2021 yılının birinci yarısına kadar korona virüs salgını sonrasında normalleşme ve araç stok sorunu çözülmediği takdirde ikinci el araç fiyatlarına ciddi bir indirim yapılması beklenmiyor.İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI NE ZAMAN DÜŞER, 2.EL ARABA İTHALATI FİYATLARI NASIL ETKİLER?Konu hakkında açıklama yapan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ikinci el araç ithalatı konusunda çok dikkatli olunmasını gerektiğini belirterek ''Bu sürecin detaylarının iç dinamikleri de oynatmadan iyice olgunlaştırılması lazım. gerekiyor. Yani neyin ithal edilmesi gerektiği iyi tespit edilmeli. Burada kalkıp Avrupa'nın kullanmadığı araçları getirip Türkiye'yi de bir araba çöplüğüne dönüştürmemek lazım. Bu bizim isteyeceğimiz en son şey olur" diyerek önemli kriterlere dikkat çekti. İthal edilecek araçlar için mutlaka model, yıl ve motor hacmi kriteri olması gerektiğini belirten Ertemel bu şartlar altında Avrupa'dan yapılacak olan ithalatın fiyatları düşürebileceği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)