İkinci El Araç Piyasası Kontrolden Çıktı! Her Hafta Zamlanan Fiyatlar Ne Zaman Normale Dönecek?

Taşıt kredisi faizlerindeki yükselme ve dolar kurlarındaki artışlar sıfır kilometre araçların piyasada olmayışı ile birleşince ikinci el otomobil piyasasında fiyat yükselişleri hız kesmeden devam ediyor.

İkinci El Araç Piyasası Kontrolden Çıktı! Her Hafta Zamlanan Fiyatlar Ne Zaman Normale Dönecek?

Taşıt kredisi faizlerindeki yükselme ve dolar kurlarındaki artışlar sıfır kilometre araçların piyasada olmayışı ile birleşince ikinci el otomobil piyasasında fiyat yükselişleri hız kesmeden devam ediyor. İkinci el araç piyasasında fiyatların ilerleyen günlerde çok daha fazla artmasından endişe ediliyor.

Koronavirüs salgını dolayısıyla otomobil fakrikaları uzun bir süre üretimi durdurarak piyasaya yeni otomobil süremediler. Normalleşme döneminde yeniden başlayan üretim ise piyasaya henüz yansımadı. Çünkü otomobil fabrikaları daha önce almış oldukları siparişleri bu süre zarfında ürettiler. Yeni araçların piyasaya sürülmesi için Eylül ayı işaret edilmişti. Ancak taşıt kredisi faizlerinin yükselmesi ve döviz kurlarında artışlar otomobil fiyatlarına zam olarak yansıdığı için fabrikalar üretim planlarını yeniden yapmak zorunda kaldılar.İKİNCİ EL ARAÇLARIN FİYATI HER HAFTA ZAMLANIYORPiyasada sıfır kilometre araçların bulunmayışı nedeniyle ikinci el otomobillere olan talep her geçen gün artış gösteriyor. Yeni bir otomobil almak isteyen ve bütçesini hazırlayan vatandaşlar otomobil fabrikalarından sıfır kilometre araç çıkışı gerçekleşmediği için soluğu ikinci el araç piyasasında alıyorlar. Talep oldukça da bu piyasada bulunan araçlar haftalık olarak zamlanıyor.

SIFIR ARAÇLAR GELMEDİKÇE FİYATLAR NORMALLEŞMEYECEKİkinci el otomobil piyasasında fiyatlar oldukça dengesizleşti. Bazı model araçların sıfırından daha pahalıya satılan ikinci el araçlar mevcut piyasada büyük bir karmaşanın nedeni oldu. Sıfır araçlar piyasaya sürülmedikçe bu fiyat artışlarının önünün kesilemeyeceği uzmanlar tarafından dile getirilmeye devam ediyor.KORONAVİRÜSÜN İKİNCİ DALGASI OTOMOBİL FİYATLARINI UÇURABİLİR!Öte yandan koronavirüsün ikinci dalgasının gerçekleşmesi durumunda ikinci el otomobil piyasasında fiyatların kontrol edilemez seviyelere çıkacağı sektör yetkilileri tarafından belirtiliyor. Haftalık olarak zam yapılan ikinci el araç piyasasından araç satın almak isteyen vatandaşların ilerleyen günlerde ciddi bir mali külfeti göze almaları gerekebilir.Emlak365.com


Yorumlar (0)