İkinci El Araç Piyasasına Güven Geldi! Vatandaşlar Otomobiller İçin Değerinden Yüksek Fiyatlar Ödemek Zorunda Kalmayacaklar!

İkinci el araç alım ve satımlarında yapılan yeni düzenleme ile birlikte ekspertiz raporu bulunmayan araçlar satılamayacaklar.

İkinci El Araç Piyasasına Güven Geldi! Vatandaşlar Otomobiller İçin Değerinden Yüksek Fiyatlar Ödemek Zorunda Kalmayacaklar!

İkinci el araç alım ve satımlarında yapılan yeni düzenleme ile birlikte ekspertiz raporu bulunmayan araçlar satılamayacaklar. Araç satmak isteyen işletmeler satıştan en az 3 gün önce ekspertiz raporu aldıktan sonra satış işlemi yapabilecekler. Hem vatandaşlar hem de ikinci el araç satan işletmeler bu yapılan düzenlemeden memnun olduklarını ifade ettiler.

Türkiye'de 2020 yılının en çok tartışılan sektörü haline gelen ikinci el araç piyasası ile alakalı olarak yapılan son değişiklik hem vatandaşları hem de alım-satım işlemi yapan işletmeleri memnun etti. Piyasada insanların kandırılmasının önüne geçilerek güven geleceğini söyleyen vatandaşlar bu düzenlemelerin hem alıcılar hem de satıcılar için olumlu olduğunu söylediler.EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU OLDUYeni düzenlemeyle ikinci el araç satacak olan işletmeler otomobili satacakları tarihten en az üç gün önce satılacak olan araç için yetkili bir kurumdan ekspertiz raporu almak zorunda olacak. Bu rapor alınmayan araçlar ikinci el araç piyasasında satılamayacak. Sektörel güvenin yükselmesi beklenen bu gelişme ile ayıplı araçların değerinin üzerinde bir rakama satışı da engellenmiş olacak.EKSPERTİZ ÜCRETİNİ ALICI MI SATICI MI ÖDEYECEKSatılacak otomobil için alınacak olan ekspertiz ücreti satışın alıcıdan kaynaklanan bir sebheple iptal edilmesi durumunda alıcı tarafından ödenecek. Diğer hallerde ise ekspertiz ücretini ödemek satıcının yükümlülüğünde olacak. Bu alınan ekspertiz raporlarının 5 yıl süreyle saklanması da zorunlu olacak. Ancak 8 yaşını doldurmuş veya 160.000 kilometreyi geçmiş araçlar için bu zorunluluk aranmayacak.Yapılan bu düzenlemelerle ikinci el piyasasına bir kontrol mekanizması getirildiğini söyleyen oto ekspertizler kararı olumlu değerlendirdiler. İnsanların ciddi rakamlar ödeyerek satın aldıkları otomobillerde bir sürpriz ile karşılaşmayacakları sebebiyle güven ortamı oluşacağını belirten ekspertizler bazı satıcıların araçları olduğundan farklı bir görünüme sokup değerinin çok üzerinde bir fiyata satmaya kalktıklarını ama ekspertiz yapılınca bunun ortaya çıktığını söylediler.VATANDAŞ DEĞİŞİKLİKTEN MEMNUNİkinci el araç almak isteyen vatandaşlar ise sürekli dolandırılma korkusu yaşadıklarını ama ekspertizin zorunlu olmasıyla bu korkularının yerini güvene bıraktığını ifade ederek yapılan düzenlemeyi desteklediler.Emlak365.com


Yorumlar (0)