İkinci El Araçlara İthalat İzni Yolda! Fiyatlar Beklenmedik Şekilde Düşebilir, En Uygun Ülke Almanya

İkinci el araç piyasasında devam eden fiyat artışlarının ardından Avrupa ülkelerinden ikinci el araç ithalatı gündeme gelmişti.

İkinci El Araçlara İthalat İzni Yolda! Fiyatlar Beklenmedik Şekilde Düşebilir, En Uygun Ülke Almanya

İkinci el araç piyasasında devam eden fiyat artışlarının ardından Avrupa ülkelerinden ikinci el araç ithalatı gündeme gelmişti. Bu araç ithalatına dair sektörden değerlendirmeler yapılmaya başladı. Fiyatların düşmesinin ve dengelenmesinin bu yöntemle sağlanabileceği ifade edilirken Türkiye'nin araç çöplüğüne dönüşmemesi uyarısı da yapıldı. Ayrıca Türkiye'de ki düşük modelli ikinci el araçların da Ortadoğu'da bazı ülkelere satılabileceği ve bu şekilde dönüşüm sağlanabileceği ifade edildi.

İkinci el araçlara olan talep halen yüksek bir şekilde devam ediyor. Sıfır araçların banttan inmesine ilişkin sürecin uzaması, araçların gecikmeli olarak piyasaya sürülmesi fiyatların daha da yükselmesine neden oluyor. İkinci el araç fiyatlarında devam eden bu fiyat artışlarının önüne geçilmesi adına ise ithalat yöntemi gündeme gelmişti. İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARINDA İTHALAT YÖNTEMİİkinci el araç fiyatlarında ithalat yöntemi geçtiğimi günlerde ekonomi gündeminde yer alırken konuya ilişkin bir değerlendirmede sektör içinden geldi. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel ithal araç fikrine ilişkin açıklamalarda bulundu. Avrupa'dan ikinci el araç ithalatının kendileri için sürpriz bir gündem maddesi olduğunu ifade eden Ertemel İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği olarak kendi düşünceleri olduğunu sözlerine ekledi. İthal ikinci el araç konusunda düşüncelerinin tam olgunlaşmadığını bu yüzden daha önce dile getirmek istemediklerini ifade eden Hayrettin Ertemel, gündeme gelen uygulamanın amacının önemli olduğunu ifade etti. Konuşmasında ithal edilecek arabalara dair standartların çok iyi belirlenmesi gerektiğini ifade eden İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel Türkiye'nin araç çöplüğüne dönüşmemesi gerektiğini söyledi. Ertemel konuşmasında ayrıca söz konusu uygulamanın 20 25 yıl önce uygulandığını da hatırlarak fiyatlara etkisini şu sözlerle dile getirdi. ''Evet böyle bir uygulama olabilir fakat şartlarını iyi oluşturmak lazım. İthalat kararı alınması halinde buna belli şartların yanında bir süre de konulması gerekiyor. Öte taraftan belli model, yıl ve motor hacmi gibi kriterler getirilmeli. Tüm bunlar içeride yerli olarak üretimi yapılan araçlar da göz önünde bulundurularak onların fiyatlarını olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde planlanmalı.''Hayrettin Ertemel konuşmasında ithal ikinci el araba uygulamasının fiyatlara olumlu yansıyabileceğini ve araç alımında en uygun ülkenin Almanya olduğunu da sözlerine ekledi. Emlak365.com


Yorumlar (0)