İkinci El Araçlarda Beklenen Oldu! Hükümetten Fiyatları Tepetaklak Edecek Hamle Geliyor

İkinci el araba piyasasında beklenen düşme bir türlü gerçekleşmedi.

İkinci El Araçlarda Beklenen Oldu! Hükümetten Fiyatları Tepetaklak Edecek Hamle Geliyor

İkinci el araba piyasasında beklenen düşme bir türlü gerçekleşmedi. Fiyatlarda çok uzun süredir devam eden fiyat artışları bazı modellered yüzde 100'ü aşarken çok yaşlı araçlar için istenen fiyatlar araba almak isteyen vatandaşları zora soktu.  İkinci el araç fiyatları Ankara'nın gündemine geldi. Fiyat artışlarının sürekli devam etmesi piyasada oluşan son durum hükümetin bu konuya yönelmesine neden oldu. İkinci el piyasasına ilişkin hükümetin 2. el araba ithalatı gibi seçenekleri değerlendireceği bu alanda bir çalışma yapacağı bilgisi geldi.

İkinci el araba piyasasında beklenen düşme bir türlü gerçekleşmedi. Fiyatlarda çok uzun süredir devam eden fiyat artışları bazı modellered yüzde 100'ü aşarken çok yaşlı araçlar için istenen fiyatlar araba almak isteyen vatandaşları zora soktu. Halen devam eden bu süreç için ise hükümetin adım atacağı öğrenildi. Sabah Gazetesi'nden Ufuk Sandık'ın haberine göre, ikinci el piyasası için farklı çözüm modelleri devreye alınacak. İKİNCİ EL ARAÇ İTHALATI İLE FİYATLAR DÜŞECEKHükümetin ikinci el araç piyasasına yönelik çalışmalarının devam edildiği yazıda bu alanda yeni adımlar gelebileceği ifade edildi.Sektörde oluşan fiyat artışlarının ekonominin sağlıksız görünmesi ve algılara neden olduğu düşünülürken fiyat artşlarının suni olduğu üzerinde duruluyor. Bu kapamda hükümet bu alan yönlenirken gündemde e, piyasanın sağlıklı işleyişi için alınabilecek tüm önlemler olduğu ifade ediliyor. Bu alanda atılması muhtemel adımların başında ise belirli bir yaşın altındaki ikinci el otomobil ithalatına izin verilmesi dahil olmak üzere bir dizi çözüm önerisi yer alıyor. 

ARAÇ PİYASASINDA FİYATLAR NEDEN YÜKSELDİ?İkinci el araç piyasasında devam eden talepler nedeniyle zaten yüksek olan fiyatlar birde yaşanan ekonomik etmenlerle yükselmişti. 2019 yıl sonunda artan taleplere 202 yılında ilk darbe pandemi süreciyle geldi. Pandemi süreciyle fiyatlar çok hızlı bir şekilde yükselirken bu artış normalleşme sürecinde de devam etti. Toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşlar ikinci el araçlara yöneldiler. İkinci el araçlar yaz döneminde de düşük kredi faizleriyle bir kere daha arttı. Bankaların düşük faizle kredi sağlamaları talebin artmasını ve fiyatların yükselmesini sağladı. İkinci el de fiyatların yükselmesinin bir diğer nedeni ise dolar kuru oldu. Dolar kuru 2020 yılına 5.85 TL'den girerken Ekim ayı sonunda kur 8.37 TL'ye yükseldi. Bu artış fiyatları da doğrudan etkiledi. 

Araçları Topladılar 30.000 TL Kar Elde EttilerAraç fiyatlarının yükselmesinde ayrıca piyasaya yeni sunulan modellerin al satçılar tarafından toplanması da etkili oldu. Öyle ki yeni model araçları bayilerden toplayan al satçılar bu araçları ikinci el otomobil pazarında liste fiyatlarının çok üstünde yaklaşık 30 bin TL'den başlayan karlarla sattılar. En güncel araba haberlerini anlık olarak takip etmek isterseniz:Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Emlak365.com


Yorumlar (0)