İkinci El Araçta Noter Satışı İçin Vakıfbank Güvenli Araç Satış Ödeme Sistemi!

Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni sistem ile beraber noterlerde araç satışı için güvenli araç satış sistemi zorunluluğu hayata geçirilmişti.

İkinci El Araçta Noter Satışı İçin Vakıfbank Güvenli Araç Satış Ödeme Sistemi!

Ticaret Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni sistem ile beraber noterlerde araç satışı için güvenli araç satış sistemi zorunluluğu hayata geçirilmişti. Ziraat Bankası sonrası Vakıfbank'ta güvenli araç satış sistemi için açıklamada bulundu. İkinci el araba parası nasıl ödenecek, noterlerde araç satış sistemi nasıl olacak, 2.el araba parası nereden, nasıl ödenecek, güvenli ödeme sistemi nedir, para nasıl yatırılır?

İkinci el araç piyasasında satışların artması ile beraber akıllara durgunluk veren yeni dolandırıcılık yöntemlerinin ortaya çıkması ile beraber Ticaret Bakanlığı bir dizi düzenlemeyi hayata geçirmişti. GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NEDİR?Noterler üzerinden yapılan ikinci el araç alım satım işlemlerinde ödemelerin sıfır risk ile yapılmasını sağlamak adına hayata geçirilen özel bir ödeme yöntemidir. 

Sistemde ilk olarak satıcı güvenli araç sistemine başvuruda bulunur ve aracını satmak isteyen kişinin bilgileri kaydedilir. İkinci el aracını satacak olan kişinin açmış olduğu kayıtta yer verilen alıcı kişinin cep telefonu numarasına satış için referans numarası gönderilir. Aracı satın alacak olan kişi bu referans numarası üzerinden Vakıfbank'ta güvenli ödeme sistemi üzerinden aracın satış bedelini hesaba yatırır. Para yatırıldıktan sonra alıcı ve satıcı taraf notere giderek aracın devir işlemlerini gerçekleştirir. Noter tarafından referans numarası üzerinden sisteme onay kodu gönderilir ve aracın ruhsat devri gerçekleştikten sonra Vakıfbank satışa konu olan tutarı alıcının hesabına yatırır.Bu sayede aracını satan kişi için araç satışı sonrasında dolandırılma riski, araç alan kişi için de para ödemesi yapmasına rağmen aracı üstüne alamama gibi riskler ortadan kaldırılmış olur. Emlak365.com


Yorumlar (0)