İkinci El Online Otomobil Satış Rakamları Arttı! Fiyatlar Düşüyor!

Son yapılan piyasa analizlerine göre Mart ayı başında ikinci el online araç satışlarında %10,9 oranında artış yaşandığı belirtildi.

İkinci El Online Otomobil Satış Rakamları Arttı! Fiyatlar Düşüyor!
Son yapılan piyasa analizlerine göre Mart ayı başında ikinci el online araç satışlarında %10,9 oranında artış yaşandığı belirtildi. Online ikinci el araç satışlarında gündeme gelen 123.497 yeni rakama rağmen, 2020 yılının Şubat ayı rakamlarına göre hala %25 oranında daha düşük bir satış hacminin olduğu belirtiliyor.

Otomobil Çeşitlerinin Yeni Satış Payları

Açıklanan son verilere göre ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarında elektrikli otomobillerin satıştaki payları %0,29 oranında şekillendi. Bu oran bazında 356 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirildi. Yeni satış hacminde hibrit otomobil satış payının ise %0,04 olduğu toplamda 49 adet hibrit araç satıldığı açıklandı.

Diğer yandan Şubat ayı sonunda gündeme gelen online ikinci el araç satışlarındaki %10,9’luk yükseliş ile aynı anda ikinci el araç fiyatlarında ise %1,3’lük gerileme olduğu açıklandı. Düşen fiyat değerlerinin vatandaşları araç alımına yönlendirdiğini belirten piyasanın önemli markaları, ikinci el pazarının hareketlenmeye başladığını belirttiler.

Otomobil İlan Sayıları Önceki Aya Göre Artışta!

Geride kalan ayda ikinci el online hafif ticari ve binek pazarında ilanlara yansıyan araç adedi bir önceki ayın aynı tarihine göre %76 artış yaptı. 302.551 ikinci el araç ilanının yer aldığı ikinci el online pazarı, düşük araç fiyatları ile dikkatleri üzerine çekti. Şubat ayı sonunda online ilanlarda yer alan araç sayısının Ocak ayına göre ise %13 oranında arttığı belirtiliyor.

Artan Satışlarda Lider Hangi Araç Tipi Oldu?

Artan satış hacminde en yüksek payın 78.949 adet ve %63,93’lük pay oranı ile dizel araçlarda olduğunun altı çizildi. Dizel otomobilleri takip eden en yüksek pay ise otogazlı otomobil satışlarına ait oldu. İkinci el online araç satış piyasasında Mart başında 852 adet otogazlı araç satışı yapıldığı ve rakamda bir önceki aya göre artış olduğu ifade ediliyor. Satış hacminde otogazlı otomobil satış payı ise %0,69’a yükseldi.
Yorumlar (0)