İkinci El Otomobil Almak İsteyenler Dikkat! Dolandırılmamak İçin Sakın Bu Hatalara Düşmeyin!

Türkiye'de sıfır otomobil arzının yeterli seviyede olmaması nedeniyle ikinci el otomobil piyasasına olan ilgi her geçen gün katlanarak artıyor. Yeni bir otomobil satın almak isteyen vatandaşlar yeterince dikkatli davranmadıkları durumlarda ya dolandırılıp paralarının tamamından oluyorlar ya da kusurlu araçları olduğundan çok yüksek bir maliyetle satın alarak büyük bir külfetin altına giriyorlar. İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli, hangi hatalar yapılmamalı?

İkinci El Otomobil Almak İsteyenler Dikkat! Dolandırılmamak İçin Sakın Bu Hatalara Düşmeyin!

Türkiye'de son dönemlerde otomobil piyasası oldukça büyük ilgi görmeye başladı. Taşıt kredisi imkanlarının kolaylaşması gibi etkenlerle artan otomobil satışları piyasayı oldukça hareketlendirirken fabrikaların henüz piyasaya yeterince sıfır otomobil sürememesi sonucu ikinci el araç piyasasına olan ilgi her geçen gün katlanarak devam ediyor.

Otomobil fabrikalarının öncesi siparişleri üreterek teslim etmesinden dolayı piyasayada sıfır araç sayısı oldukça sınırlı sayıda bulunuyor. Yeni bir otomobil sahibi olmak isteyen ve düşük maliyetli kredi imkanlarını kaçırmak istemeyen vatandaşlar ise zorunlu olarak ikinci el araç piyasasına yönleniyorlar. Bu yönlenme neticesinde ikinci el araç piyasasında fiyat artışı yaşanırken bunun yanında yeni sorunlar da ortaya çıkmaya başladı.

İKİNCİ EL OTOMOBİL ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İkinci el araç piyasasından otomobil satın almak isteyen vatandaşlar yeterince dikkatli davranmamaları durumunda çok ağır bir fatura ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu vatandaşlar hasarlı ve kusurlu araçlara yüksek bedeller ödemek durumunda kalırken bazen de ödedikleri paranın neredeyse tamamını dolandırıcılara kaptırarak çok büyük zarar ediyorlar. Peki dolandırılmamak için neler yapılmalı? Hangi konulara dikkat edilmeli? Ne şekilde ikinci el otomobil satın alınmalı?

EKSPERTİZ FİRMASI İYİ SEÇİLMELİ

İkinci el otomobil satın almak isteyen vatandaşların en büyük yardımcıları oto ekspertiz firmaları oluyor. Ancak bu piyasada güvenilen firmalar olduğu gibi vatandaşların mağduriyetine sebep olan firmalar da bulunuyor. Ekspertiz firmasının Türkiye'de çok sayıda bayisinin olması o firmanın güvenilir olduğu anlamına gelmiyor. Bu nedenle iyice araştırma yapıldıktan sonra güvenilir bir ekspertiz firmasıyla çalışılması gerekiyor.

Yeni bir otomobili ekinci el almak isteyen vatandaşlar ekspertiz firmasına başvurmadan önce araçta bazı kontroller gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu konuda hassas davranılırsa hem kasıtlı mağduriyetler hem de gözden kaçan nedenlerle ortaya çıkan zararların önüne geçilebilir.

YAĞ KAÇAKLARI KONTROL EDİLMELİ

Satın alınacan araçta bir yağ kaçağı olup olmadığına satın alma işleminden ve ekspertiz kontrolünden önce bakılması gerekiyor. Bunun için sanayi sitelerinde bulunan herhangi bir tamirhanedearaç lifte kaldırılarak şansıman, motor, direksiyon kutusu, diferansiyel, aks körükleri, turbo hortumları ve fren hortumları inceletilerek yağ kaçağı olup olmadığı tespit edilmeli. Eğer yağ kaçağı bulunuyorsa tamirat maliyeti alınarak otomobilin satış fiyatından düşülmeli. Eğer kaçağın boyutu çok büyükse aracın satın alınmasından vazgeçilmeli.

EGZOZ DUMANLARI MOTOR ÖMRÜ HAKKINDA BİLGİ VERİR

Satın alınacak araçta dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise egzoz dumanıdır. Egzoz dumanı motor hakkında fikir vermektedir. Motor ısındıktan sonra egzozdan duman atılıyorsa o araç satın alınmamalıdır. Motor sıcak olduğunda egzozdan beyaz duman atılması yanma odasına su girmesinden kaynaklanmaktadır. Bu problemin tamiratı ise oldukça maliyetlidir ve büyük bir bütçe gerektirir. Bunun yanında motor ciddi şekilde hasar görmüş olabilir. Bu nedenlerle böyle bir sorunun tespitinde aracı satın almaktan vazgeçmek gerekir.

Egzozdan mavi duman çıkması ise farklı bir konuya işaret etmektedir. Bu durumlarda motor yağ yakmaktadır. Motorda yağ bu sorun nedeniylesürekli eksilme gösterecek ve motorun ömrünü kısaltacaktır. Bu sorunun çözümü de çok masraflıdır. Egzozdan gelecek siyah duman ise hava-yakıt karışımı probleminin sonucudur. Enjektörlerde arıza olduğu için siyah duman atımı gerçekleşebiliyor. Motorunda arıza olan araçlar egzoz dumanından tespit edilebilir.

ELEKTRİK VE SU TESİSATLARI İNCELENMELİ

İkinci el otomobillerde elektrik ve su tesisatlarına da dikkatle bakılmalı. Herhangi bir kabloda sonradan bantlama ve hortumlarda uyumsuzluk varsa otomobil satın alınmamalı. Orijinal olmayan tesisat ilerleyen zamanlarda büyük arızalara sebep olacaktır.

Yedek su haznesinde antifriz olup olmadığına da bakılmalı. Antifrizsiz araçların motorları büyük arızalara yol açmaktadır. Motorun su kanalları bu şekilde temiz tutulur. Buna ek olarak su haznesinde yağ benzeri karışımların olması da gelecekte büyük masrafların habercisidirler.

HAVA YASTIKLARI VE EMNİYET KEMERLERİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Hava yastıkları da incelenmesi gereken detaylar arasında bulunmaktadırlar. Hava yastığı değişmiş araçlar satın alınmamalı. Ayrıca kemerler de kontrol edilmeli. Kaza anında kilitlenmeyen kemerker nedeniyle hava yastıkları açılsa bile ölüm riski çok yükselmektedir.

ŞASESİNDE HASAR OLAN ARAÇLARDAN UZAK DURUN

Satın alınacak aracın şase ve kaportasındaki kusurlar da incelenmelidir. Bunlar otomobilin değerini düşürecek kusurlardır. Hasar jaydı olan araçlar düşük fiyatlarla satın alınmalı. Ancak şasesinde hasar olan ve düzeltilen otomobilleri satın almak için çok istekli olmamak gerekir.

Emlak365.com

Yorumlar (0)