İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüşe Geçiyor! Piyasa Hareketlenecek Mi?

Koronavirüs salgını etkisiyle dünya genelinde pek çok alanda olduğu gibi global otomotiv firmalarında da bazı araç üretimlerine ara verildi.

İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüşe Geçiyor! Piyasa Hareketlenecek Mi?
Koronavirüs salgını etkisiyle dünya genelinde pek çok alanda olduğu gibi global otomotiv firmalarında da bazı araç üretimlerine ara verildi. Yaşanan üretim ve parça temin sıkıntıları ardından ikinci el otomobil piyasasında ve birinci el otomobil piyasasında fiyatlar düşmeye başladı. Fiyatların düşmesi ile birlikte ise şuan araç alımlarına olan talep belirli bir oranda yükseliyor.

İkinci El Otomobilde Satışlar Neden Durgun?

Şubat ayının ortasına yaklaşılan günlerde ise beklenmedik bir şekilde markaların başlattığı kredi kampanyaları ve fiyat indirimleri ile ikinci el araç satış piyasasında durgunluk meydana geldi. Çünkü kampanyalar ile birlikte düşen fiyatlar alıcıları birinci el araç piyasasına yönlendiriyor. Sektör hakkında önemli verileri sunan uzmanlar, otomobil almak isteyenler için bu düşüşün bir avantaj olduğunu Şubat ayı sonuna kadar makul fiyatların her segmentte mevcut olduğunu belirttiler.

İkinci el araç satışı yapan galericilerin açıklamaları ele alındığında ise bu cephede işlerin oldukça durgun olduğunu görmek mümkün hale geliyor. Galericiler satış oranlarının şuan ikinci el araç piyasasında ve internet üzerinden yapılan ikinci el araç satışlarında düşük olduğunu belirtiyorlar. Son olarak satışlarda %14 gerileninin mevcut olduğunu bu kapsamda ikinci el fiyatlarda düşüş hareketinin oluştuğunu ifade ediyorlar.

Galericilerden Açıklamalar

Galericilerin gündemine yansıyan verilere göre Aralık ve Ocak aylarında ikinci el araç satışlarında %10 düşüş yaşandığı görülüyor. Daha sonrasından ise bir kez daha %5’lik düşüş ile 2021 yılı içinde ikinci el araç satışları düşük bir performans ile devam ediyor.

Alıcıların 50 bin TL üzerindeki araçları almak istemediklerini belirten galericiler, fiyatların önümüzdeki dönemde aşağı ineceğini vurguladılar. Diğer yandan bir ay için yaptıkları satış oranlarının çok az olduğunu ve ikinci ay neyi hedeflediklerine karar veremediklerini açıkladılar.

İkinci eldeki bu durgunluğu tetikleyen başka bir faktörün ise sıfır araçlar için yapılan yeni kampanyalar olduğunu belirtiyorlar.
Yorumlar (0)