İkinci El Otomobillerin Fiyatlarına Zam Gelecek Mi?

İkinci el otomobil piyasasında Nisan ayı şoku yaşanıyor. Nisan ayı satış rakamlarının oldukça düştüğü bildirilirken ikinci el otomobillerin satış fiyatlarında da gerileme olduğu bildirildi. İkinci el otomobillerin fiyatları ne zaman yükselecek?

İkinci El Otomobillerin Fiyatlarına Zam Gelecek Mi?

İkinci el otomobil satışlarının yapıldığı online platformlardan olan İndicata'nın Nisan 2021 raporu açıklandı. Bu rapora göre Nisan ayında satışı yapılan otomobillerin sayısı Mart ayı satışları ile karşılaştırıldığında yüzde 22'lik bir düşüş meydana geldi. Mart ayında Türkiye'de 182.731 ikinci el otomobil satışmıştı. Nisan ayında ise bu rakam 142.688'e düştü.

İKİNCİ EL OTOMOBİLLERİN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ 

Nisan 2020'de ikinci el otomobil piyasasında 127.252 araç satışı gerçekleşmişti. Nisan 2021'de ise bu satış sayısı yaklaşık olarak yüzde 12 dolaylarında arttı. İkinci el otomobil piyasasında meydana gelen satış verilerinde fiyat bazında da değişiklikler yaşandı. Bir önceki ayın fiyatları ile karşılaştırıldığında ikinci el otomobillerin satış fiyatlarında ortalama yüzde 2,3 oranında azalma meydana geldi. Ancak bazı modellerin fiyatlarında yükselme olduğu kaydedildi.

Tam kapanma sokağa çıkma yasaklarının ardından ikinci el otomobil piyasasının hareketlenmesi bekleniyor. Yaklaşık 10 gündür bu piyasada adeta yaprak kımıldamıyor. İnsanlar otomobil satın alma taleplerini tam kapanma sonrasına ertelediler. Bu nedenle normalleşme başladığında ikinci el otomobil piyasasında büyük bir hareketlenme yaşanması bekleniyor.

BÖYLEBİR DÖNEME DENK GELMEDİK

Sektör uzmanları ikinci el otomobil fiyatlarına dair de değerlendirmelerde bulundular. Talep olmayışı nedeniyle fiyatların şu anda stabil kaldığını söyleyen galerici esnafı Muhittin Berberoğlu, “Yıllardır bu sektörün içerisindeyiz. Böyle bir döneme hiç denk gelmedik. Bazı otomobillerin fiyatlarında gerileme olmasına rağmen satışlar olumlu yönde etkilenmedi. Ancak tam kapanma sonrasında satışların artacağına dair beklentimiz var. Bir anda artacak olan talepler fiyatlara da yansıyacaktır. İkinci el otomobil satın almak isteyenler ellerini çabuk tutmalılar.” dedi.

MAYIS AYI SONUNDA İKİNCİ EL OTOMOBİLDE ZAM BEKLENTİSİ

Bir diğer sektör temsilcisi galerici esnafı Salih Koçoğlu, “İkinci el otomobil piyasasında bir fiyat artışı bekliyoruz. Bugün sıfır kilometre otomobillere baktığımızda firmaların Mayıs ayına araba fiyatlarına zam yaparak girdiğini görüyoruz. Bu da ikinci el otomobil piyasasını etkileyecektir. Bundan dolayı Mayıs ayının sonuna doğru yüzde 10 civarında bir zam artışı olacağını tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)