İkinci Toplantı Öncesi Türk İş Sendikasından Asgari Ücret Zam Teklifi Açıklaması

Asgari ücret belirleme komisyonu 2021 yılı zam oranlarına dair ikinci toplantıyı önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

İkinci Toplantı Öncesi Türk İş Sendikasından Asgari Ücret Zam Teklifi Açıklaması

Asgari ücret belirleme komisyonu 2021 yılı zam oranlarına dair ikinci toplantıyı önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek. Söz konusu toplantı öncesi ise Türk İş Sendikasından konuya ilişkin açıklama geldi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021 yılında asgari ücretli vatandaşların alacakları maaş zam oranlarına dair ikinci toplantı önümüzdeki günlerde gerçekleştirecekler. 2. ve 3. toplantılarda Türk İş Sendikası'nın zam oranı talebi ile TİSK'in zam teklifinin masaya getirilmesi bekleniyor. İkinci toplantı öncesinde ise Türk İş Sendikası Başkanı Ergün Atalay'dan zam oranları teklifine ilişkin kritik bir açıklama geldi. 

ZAM TEKLİFİNİ ÖNCE TİSK VE HÜKÜMET GETİRSİN

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay yapmış olduğu konuşmasında işverenlerden zam oranlarına dair makul bir teklif beklediklerini ifade etti. Asgari ücretin geçmiş dönemde ki belirlenme sürecine de değinen Atalay, bu zamana kadar 40 defa zam görüşmeleri yapıldığını ancak sadece 4 defa ortak karar çıktığını hatırlattı. Asgari ücretin 40 yıl önce çalışanlar için başlangıç ücreti olarak verildiğini ifade eden Atakaty bu rakamın 2020'de 7 milyonun geçim rakamı olduğunu hatırlattı. 

Konuşmasının devamında halen ödenmekte olan asgari ücretle vatandaşların geçinme şansları olmadığını da vurgulayan Atalar hükümet ve TİSK'in mantıklı ve makul bir rakamı komisyon üyelerinin önüne getirmesi gerektiğini ifade etti. Teklif geldikten sonra ise DİSK ve Hak İş Sendikaları ile zam oranlarının değerlendirileceğini ifade eden Atalay daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020'de talep ettikleri rakamı dile getirmediklerini söyledi. 

Ergün Atalay konuşmasını "Önce işveren ve hükümet getirsin rakamı. Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna 'evet' deriz. Biz de isteriz işveren ve hükümetle birlikte imzalayalım ama toplumun kabul edeceği bir rakam olmalı." sözleri ile tamamladı.

Emlak365.com

Yorumlar (0)