İlk 4 Aylık Enflasyon 2021 Rakamlarına Göre Memur ve Emekli Maaşı Enflasyon Farkı Zammı Hesaplama Tablosu!

TÜİK tarafından ilan edilen rakamlara göre enflasyon oranlarında yaşanan yükseliş Nisan ayında da devam etti. İlan edilen TÜİK TEFE TÜFE Nisan ayı enflasyonu rakamları sonrasında gözler memur ve emekli maaşı enflasyon farkı zammı hesaplama tablosuna çevrildi. İlk 4 aylık enflasyon rakamları yüzde kaç, 2021 yılı ilk 4 aylık enflasyon rakamı oranları yüzde kaç oldu, memur ve emeklilere enflasyon zammı var mı, enflasyon zammı farkı nasıl hesaplanacak?

İlk 4 Aylık Enflasyon 2021 Rakamlarına Göre Memur ve Emekli Maaşı Enflasyon Farkı Zammı Hesaplama Tablosu!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafındna ilan edilen son rakamlara göre milyonlarca memur ve emekliye 2021 yılının ilk 4 aylık enflasyon rakamları ile zam müjdesi gelmiş oldu.

TÜİK TEFE TÜFE İLK 4 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI İLE MEMUR VE EMEKLİLERE ZAM HESAPLAMA!

TÜİK Nisan ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar ile yılın ilk 5 ayındaki 4 aylık enflasyon verisi rakamları da ilan edilmiş oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Tarafından açıklanan son enflasyon rakamları ile beraber;

Ocak ayı enflasyon 2021 TÜFE oranı yüzde 1.68

Şubat ayı enflasyon 2021 TÜFE oranı yüzde 0.91

Mart ayı enflasyon 2021 TÜFE oranı yüzde 1.08 olarak açıklanmış böylelikle ilk 3 aylık enflasyon rakamı toplamı yüzde 3.68 olarak gerçekleşmişti.

Bugün açıklanan Nisan ayı enflasyon 2021 rakamı ile de aylık TÜFE ortalaması yüzde 1.68 olarak ilan edildi. Yani ilk 4 aylık toplam enflasyon rakamı 5,36 olarak gerçekleşti. 

TÜİK TARAFINDAN 2021 YILININ İLK 5 AYINDA AÇIKLANAN 4 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI LİSTESİ İLE TÜFE ORANLARI LİSTESİ

2021 yılı Ocak ayı TÜFE Ortalaması % 1.68

2021 yılı Şubat ayı TÜFE Ortalaması % 0.91

2021 yılı Mart ayı TÜFE Ortalaması % 1.08

2021 yılı Nisan ayı TÜFE Ortalaması % 1.68

İLK 4 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI SONRASINDA MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE KAÇ ZAM GELECEK? MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ENFLASYON FARKI ZAMMI HESAPLAMA TABLOSU!

Memur ve emeklilere hükümet ile imzalanan sözleşme kapsamında toplu sözleşmede belirlenen oranda yılda 2 kere zam yapılmakta olup bir de artı olarak 6 aylık dönemlerde enflasyon ortalaması hesaplanarak maaşların enflasyon karşısında erimesini engellemek adına enflasyon farkı zammı ödenmektedir. 

Bu kapsamda TÜİK tarafından açıklanan ilk 6 aylık enflasyon rakamları toplanmakta, bu toplam oranın yüzde 3 seviyesini aşması durumunda söz konusu oranın üzerinde kalan rakam enflasyon farkı olarak maaşlara zam olarak yansıtılmaktadır.

Şu ana kadar açıklanan enflasyon rakamlarına göre ilk 4 aylık enflasyon oranı toplamı 5,36 olarak gerçekleşmiş olup yılın ilk 4 ayında yüzde 2,36 oranında enflasyon farkı zammı yansıtılacak.

Yorumlar (0)