İlk 5 Aylık Enflasyon 2021 Rakamlarına Göre Memur ve Emekli Maaşı Enflasyon Farkı Zammı Hesaplama!

2021 memur zammı enflasyon farkı için merak edilen rakamlar TÜİK tarafından açıklanmaya devam ediyor. TÜİK TEFE TÜFE Mayıs ayı enflasyon rakamları ile beraber 5 aylık enflasyon 2021 listesi de belirlenmiş oldu. Temmuz memur zammı 2021 yüzde kaç olacak, memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı ne kadar verilecek, ay ay enflasyon rakamları ile 2021 aylık enflasyon oranları listesi haberimizde!

İlk 5 Aylık Enflasyon 2021 Rakamlarına Göre Memur ve Emekli Maaşı Enflasyon Farkı Zammı Hesaplama!

Milyonlarca memur ve emekli tarafından beklenen Maysı ayı enflasyonu rakamları açıklandı. Enflasyon rakamları için önceden açıklanan beklenti anketinde aylık TÜFE beklentisi yüzde 1,39 olarak belirlenirken söz konusu rakam TÜİK tarafından yüzde 0,89 olarak ilan edildi.

TÜİK TEFE TÜFE İLK 5 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI! 2021 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI LİSTESİ İLE EMEKLİ VE MEMURA ENFLASYON ZAMMI VAR MI?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar ile yılın ilk 6 ayındaki 5 aylık enflasyon verisi rakamları belli oldu. TÜİK Tarafından açıklanan son enflasyon rakamları ile beraber;

Ocak ayı enflasyon 2021 TÜFE oranı yüzde 1.68

Şubat ayı enflasyon 2021 TÜFE oranı yüzde 0.91

Mart ayı enflasyon 2021 TÜFE oranı yüzde 1.08

Nisan ayı enflasyon 2021 TÜFE oranı yüzde 1.68 olarak açıklanmış böylelikle ilk 4 aylık enflasyon rakamı toplamı yüzde 5,36 olarak gerçekleşmişti.

Bugün açıklanan Mayıs ayı enflasyon 2021 rakamı ile de aylık TÜFE ortalaması yüzde 0.89 olarak ilan edildi. Yani ilk 5 aylık toplam enflasyon rakamı 6,25 olarak gerçekleşti. 

TÜİK TARAFINDAN AÇIKLANAN 5 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI LİSTESİ İLE TÜFE ORANLARI LİSTESİ

2021 yılı Ocak ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 1.68

2021 yılı Şubat ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 0.91

2021 yılı Mart ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 1.08

2021 yılı Nisan ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 1.68

2021 yılı Mayıs ayı Enflasyonu TÜFE Ortalaması % 0.89

İLK 4 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI SONRASINDA MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE KAÇ ZAM GELECEK? MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI İÇİN ENFLASYON FARKI ZAMMI HESAPLAMA TABLOSU!

Ülkemizde memur ve emeklilere biri Ocak ayında diğeri de Temmuz ayında olmak üzere yılda iki kere zam yapımakta olup bu zam oranı hükümet ile imzalanan sözleşme kapsamında toplu sözleşmede belirlenmektedir. Belirlenen bu orana ek olarak bir de artı olarak 6 aylık dönemlerde enflasyon ortalaması hesaplanarak maaşların enflasyon karşısında erimesini engellemek adına enflasyon farkı zammı yapılmaktadır.

Emekli ve memurlara enflasyon zammı hesaplaması için TÜİK tarafından açıklanan ilk 6 aylık enflasyon rakamları toplanmakta, bu toplam oranın yüzde 3 seviyesini aşması durumunda söz konusu oranın üzerinde kalan rakam enflasyon farkı olarak maaşlara zam olarak yansıtılmaktadır.

Şu ana kadar açıklanan enflasyon rakamlarına göre ilk 5 aylık enflasyon oranı toplamı 6,25 olarak gerçekleşmiş olup yılın ilk 5 ayında yüzde 3,25 oranında enflasyon farkı zammı hesaplaması gerçekleştirildi. 

AA Finans tarafıından yapılan ekonomi anketinde açıklanan enflasyon beklentisi 1,39 olarak ilan edilirken beklenti anketinin çok daha altında açıklanan enflasyon rakamı nedeni ile kamuoyunda yeniden tartışmalar başladı. TÜİK tarafından açıklanan verilere olan güvenirlik bir kere daha tartışma konusu olurken enflasyonda yaşanan düşüş tartışma konusu oldu.

Yorumlar (2)
kenan yıldırım emekli vatandaş 2 hafta önce
tuik acaba nerden alış veriş yapıyor bize de bildirsin bizde ordan alış veriş yapalım belki rahatlarız
Haydar 2 hafta önce
Bunun neresi müjde müjde diye başlık atmışsınız kimilerine % 20 memurada şükretmek düşüyor.