İlk Adım Gelmişti! Uzmanı Açıkladı, İşte Hükümetin Hamlesiyle Araç Fiyatlarında Yaşanacak İlk İndirim

İkinci el araç fiyatlarına ilişkin hükümetin atacağı iddia edilen adımların başında araç ithalatı bulunuyor.

İlk Adım Gelmişti! Uzmanı Açıkladı, İşte Hükümetin Hamlesiyle Araç Fiyatlarında Yaşanacak İlk İndirim

İkinci el araç fiyatlarına ilişkin hükümetin atacağı iddia edilen adımların başında araç ithalatı bulunuyor. Belli bir yaşın altında olan, düşük kilometreli araçların ithalatına yönelik çalışmaların olduğu ifade edilmişti. İkinci el sektöründe yaşanan fiyat artışlarının dengelenmesi ve halen çok yüksek seviyede olan ikinci el araç talebinin karşılanması adına bu atılması bekleniyor. Bu hamlenin gelmesi durumunda ise araç fiyatlarının ne kadar düşeceğine ilişkin analiz sektörün uzman isminden geldi.

Türkiye'de ikinci el araç piyasası son yılların en hareketli dönemini yaşarken fiyatlarda bu hareketlilikten dolayı artmaya devam ediyor. Fiyat artışlarının çok sayıda modelde yüzde 100 bandını aşması, düşük modelli ağır hasarlı araçların bile çok yüksek fiyatlardan satılmaya başlamasının ardından bu alana dair hükümetten adım atılması beklenir oldu. HASARLI ARAÇ FİYATLARI BİLE YÜZDE 100 ARTTIPandemi sürecinden önceki dönemlerde hasar kaydı olan araçların fiyatlarında yaşanan indirimler son dönemlerde kalmadı. Az kullanılmış araçlar sıfır fiyatına, bazı durumlardan sıfırdan daha pahalıya satılması hasar kaydı olan araçlarında ilgi görmesine neden oldu. Bütçesine göre araç almak isteyenler hasar kaydı olan araçlara yönelirken fiyatlar bu alanda da yüzde 50 ile yüzde 80 oranında arttı. İkinci el araç fiyatlarının yaşadığı bu fiyat değişiminin ise hükümetin adım atmasına neden olacağı öngörüldü.

İKİNCİ EL ARAÇ İTHALATI OLACAK MI?İkinci el araç fiyatlarında bitmek bilmeyen yükselişin ardından ise; hükümetin Avrupa'da durgun durumda olan otomobil sektöründen araç ithalatına izin vermesi olarak gündeme getirildi. Hükümetin, Avrupa'dan ikinci el araç ithalatı ile araç sektöründe yaşanan aşırı pahalılaşmanın önüne geçebileceği çoğu uzman tarafından konuşulur oldu. Bu konuda çalışmaların olduğu iddia edilirken bir değerlendirmede Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç'tan geldi. ARAÇ İTHALATI OLURSA FİYATLAR BİRDEN DÜŞECEK?Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç yapmış olduğu değerlendirmelerine ikinci el fiyatlarını etkileyen döviz kuruna değinerek başladı. Döviz kurunun bir süredir sabit bir bantta yer aldığını ifade eden Erkoç yılsonunda araç fiyatlarında bir artış olmayacağını öngördü. Erkoç değerlendirmelerine 2021 yılında salgının olumsuz etkilerinin devam etmesi, olası bir üçüncü dalga ve ekonomide yaşanabilecek sıkıntılar yeniden sıfır araç üretimi ve temininde zorluklara yol açabilir sözleri ile devam etti. 

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel'de açıklamasında buna benzer bir iznin 20 25 yıl önce yaşandığına dikkat çekerken fiyatların düşebileceğini söyledi. İkinci el araç ithlatına izin verilmesi durumunda öngörülen fiyat indirim oranının ilk etapta yüzde 10 olabileceği ifade ediliyor. Ayrıca ikinci el araç ithalatı için en uygun ülkenin Almanya olabileceği de değerlendiriliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)