İlk Kimyevi Gübre Fabrikası Çiftçisiyle Yeniden Buluşacak

İlk kimyevi gübre fabrikası olarak 1954 yılında Hatay/ İskenderun bölgesinde açılan ve 2007 yılına kadar faaliyetini sürdüren GÜBRETAŞ tesisi açıldığı 1954 döneminde yaklaşık 100 bin ton üretim kapasitesine sahipti.

İlk Kimyevi Gübre Fabrikası Çiftçisiyle Yeniden Buluşacak
İlk kimyevi gübre fabrikası olarak 1954 yılında Hatay/ İskenderun bölgesinde açılan ve 2007 yılına kadar faaliyetini sürdüren GÜBRETAŞ tesisi açıldığı 1954 döneminde yaklaşık 100 bin ton üretim kapasitesine sahipti. Bugün 985 bin ton katı gübre üretim kapasitesine sahip olan ve 2007 yılından beri faaliyet gerçekleştirmeyen fabrika yeniden faaliyete geçirilecek. Üretime başlaması için 2023 yılı işaret edilen fabrikanın üretim kapasitesinin yıllık yüzde 25 oranında arttırılması bekleniyor. Çiftçisine birçok imkân sağlayacak olan tesis çiftçilerin gerekli ürüne daha çabuk ve uygun koşullarda ulaşmasını sağlayacak.

GÜBRETAŞ, 100 Bin Ton Üretim Kapasitesi İle Açılmıştı

İlk kimyevi gübre fabrikası özelliği taşıyan tesisine ilk girişim adımı 1952 yılında dönemin Başbakanı Adnan Menderes tarafından atıldı ilk tohumu İskenderun Sarıseki bölgesinde atılan ve böylece Hatay İskenderun bölgesinde kurulan tesis 1954 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar tarafından açıldı. Açıldığı 1954 yılı döneminde yaklaşık 100 bin ton katı gübre üretim kapasitesine sahip olan fabrika, bugün imkan ve teknoloji sistemleri ile 985 bin ton katı gübre üretim kapasitesine ulaştı. 2007 yılından beri üretim yapmayan fabrikanın 2023 yılı itibarıyla yeniden üretime başlaması planlanıyor.

2023 Yılında Üretime Başlaması Hedefleniyor

Bilinçli tarıma öncülük eden GÜBRETAŞ’ın çiftçisiyle yeniden bir araya gelmesi planlanıyor. 2007 yılından beri durmuş olan üretime yeniden başlamak için 2023 yılı işaret edildi. Üretime başlamasıyla beraber Hatay/ İskenderun bölgesini başka yatırımlar için de çekici hale getirecek olan fabrika çiftçiye ihtiyaç duyduğu ürünlere daha çabuk ve güvenli ulaşabilmesi için daha uygun şartlar sunacak. Geliştirilen teknolojilerin kullanılacağı tesis katı gübre üretimi için kapasitesini yüzde 25 arttıracak. Liman genişletme projeleri ile desteklenen fabrika modern depolama tesisleri ile birlikte 2023 yılı itibarıyla üretime başlayacak.
Yorumlar (0)