İlk Zam Oranları Açıklandı! Pandemi Sonrası Asgari Ücret Zammı Masada Olan Rakamlar

Asgari ücrete yapılacak zam oranına ilişkin ilk kulis iddiaları konuşulmaya başlandı. Halen uzun bir süre olmasına rağmen asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına ilişkin araştırmaların artmasından dolayı yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren zam oranına dair ilk kulis bilgilerini inceledik. İşte asgari ücrete yapılacak zamma dair ilk oranlar.

İlk Zam Oranları Açıklandı! Pandemi Sonrası Asgari Ücret Zammı Masada Olan Rakamlar

Milyonlarca çalışan asgari ücret zam oranını araştırmaya başladı. Pandemi sürecinin etkileri, enflasyon oranlarının yüksek seviyede olması ve alım gücünün azalması nedeniyle vatandaşlar yeni zammı merakla bekliyorlar. 

Bu kapsamda yapılan araştırmaların son dönemlerde iyice artmasıyla birlikte asgari ücret zam oranlarına dair ilk iddialarda gündeme gelmeye başladı. Bizlerde basında yer alan bu iddiaları haberimizde değerlendiriyoruz. 

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANINA İLİŞKİN İLK İDDİALAR GELDİ

Asgari ücretle çalışan vatandaşların sayısı yaklaşık 7 milyon seviyesinde. Gelir düzeyinin en altında bulunan bu vatandaşlar 2021 yılında yapılacak zam oranının yüksek seviyede olmasını umuyorlar. Ancak 2020 yılında yaşanan ekonomik süreç bu durumu etkileyebilir. 

Zira 2020 yılında yaşanan ve halen etkileri ciddi boyutlarda hissedilen koronavirüs salgını çalışan vatandaşların yanı sıra işverenleri de etkiledi. Bu dönem çok sayıda işveren işlerine ara vermek durumunda kalırken bazı işverenler ise faaliyetlerine tamamen ara verdiler. 

İşte Ele Alınan İlk İddialar

Asgari ücret zam oranına ilişkin ele alınan ilk iddialarda enfalsyon oranları esas alınıyor. Buna göre yapılacak zam oranlarına dair detaylar şu şekilde;

* 176 TL Zam Tutarı İddiası: Asgari ücretin önümüzdeki yıl 2 bin 500 TL olarak ödenebileceği konuşulan ilk iddialar arasında. 

* Yüzde 10 Asgari Ücret Zammı: Asgari ücrete yapılacak zam oranına dair bir diğer iddia yüzde 10. Bu iddia gerçek olursa asgari ücret 232 TL zam yapılır. 

* Enflasyon Oranı Tutarında Zam Oranı: Asgari ücrete 2021 yılında enflasyon oranı ne kadar olursa o oranda zam yapılabileceği konuşuluyor.

ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

2021 yılı asgari ücret zam oranı için görüşmeler Aralık ayında başlayacak. Türk İş Sendikası işçiler adına, TİSK işverenler adına ve Çalışma Bakanlığı ise hükümet adında masada olacaklar. Görüşmeler sonunda Ocak ayının ilk günlerinde zam oranının belli olması bekleniyor.

Emlak365.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (2)
4D 5 ay önce
Bedava mı çalışalım işler varken patron bizleri mi düşündü fazla para mı verdi herhalde sen bir isverensin ki diyorsun asgari ücret 2000tl olsun
İşçi 5 ay önce
İşverenler çok zor durumda 2021 de asgari ücret 2000₺ ye indirilmeli zenginlerimiz olmasa ne yer ne içeriz,işçi bir şekilde geçinir.