IMF Türkiye Ekonomisine Risk Uyarısı Yapıp 2021 Büyüme Tahminini Açıkladı!

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye ekonomisinin 2021 büyüme rakamına dair bir tahminde bulundu. IMF'nin açıklamasında Türkiye ekonomisine dair geniş beklentilerine de yer verildi. 

IMF Türkiye Ekonomisine Risk Uyarısı Yapıp 2021 Büyüme Tahminini Açıkladı!

Uluslararası para Fonu (IMF) Türkiye ile alakalı olarak yeni bir değerlendirme yayınladı. IMF tarafından yayınlanan yeni değerlendirmede Türkiye ekonomisinin 2021 yılı içerisinde göstermesi beklenen performansa dair de önemli tahminlerde bulunuldu. 

TÜRKİYE EKONOMİSİ BÜYÜME TAHMİNİ

IMF'nin yaptığı açıklamaya göre Türkiye ekonomisi için artan belirsizliklere ve artan kırılganlıklara  rağmen GSYİH büyümesinin güçlü olacağına dair tahminde bulunuldu. Buna rağmen aşağı yönlük risklerin etkili olacağını tahmin eden IMF büyüme rakamlarına dair tahminini de açıkladı. Buna göre 2020'nin ikinci yarısında başlayan toparlanma hareketinin 2022'den itibaren düşüşe geçeceği kaydedildi. 2021 yılında ise Türkiye ekonomisinin yüzde 5,75 oranında büyüme katddetmesi tahmininde bulunuldu. 

ENFLASYON YÜKSEK KALACAK, REZERVLER DÜŞECEK

IMF tarafından Türkiyte ekonomisinin genel görünümüne de dikkat çekildi. IMF tarafından yapılan açıklamaya göre 2021 yılında enflasyonun yüksek kalması ve rezervlerde de daha da düşüşün olmasının baklendiği kaydedildi. Ayrıca Türki,ye ekonomisinin yurtiçi ve yurtdışı şoklara karşı savunmasız olmaya devam edeceği ve bunlarının sebeplerinin de yüksek dış finansman ihtiyacı, yerel döviz mevduatlarındaki yetersizlik ve düşük rezervler gösterildi. 

TÜRKİYE EKONOMİSİ İÇ VE DIŞ RİSKLERİ

Türkiye ekonomisinin yurt içi riskleri hakkında da bir değerlendirme yapıldı. IMF'ye göre Türtkiye ekonomisinin yurtiçi riskleri para ve kredi politikalarının erken gevşemesi olduğu bildirildi. Merkez Bankası'nın erken faiz indirimi bunlardan birisi olarak gösterildi. Piyasaların güvenini aşındıran diğer politikalar da riskler arasında gösterildi. Yurtdışı riskler olarak ise gelişmiş ekonomilerin faiz artırımı yapmaya başlamaları belirtildi. Gelişmiş ülkelerde faiz artırımı olması durumunda Türkiye'den likidite çıkışlarının hızlanabileceği vurgulandı. 

IMF'nin Türkiye ekonomisi ile alakalı yeni değerlendirmeleri ekonomi dünyasında tartışılmaya başlandı. Özellikle erken faiz indirimine hassasiyetle dikkat edilmesi gerektiği bildirildi. Bunun yanında dış risk olarak belirtiler gelişmiş ekonomilerde faiz artırımlarının olumsuz etkilerine karşı da bir refleks geliştirilmesi gerektiği ifade edildi.

Yorumlar (0)