IMF Türkiye İçin Büyüme, Faiz Ve Enflasyon Tahminlerini Açıkladı!

Tüm dünyanın merakla beklediği Uluslararası para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporu yayımlandı. Raporda Türkiye bölümünde büyüme ve faiz tahmininde bulunuldu.

IMF Türkiye İçin Büyüme, Faiz Ve Enflasyon Tahminlerini Açıkladı!
Dünya ekonomisi günlerdir Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından hazırlanan Kürsel Ekonomik Görünüm raporunu bekliyordu. Borsalar dahi bu rapora kilitlenmiş ve ekonomik beklentilerin ne şekilde değişeceğine dair verileri beklemeye başlamıştı. IMF bugün Küresel Ekonomik Görünüm raporunu yayınladı.

KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİ AÇIKLANDI

IMF tarafından yayınlanan Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre 2021 yılında küresel büyüme tahmini yükseltildi. Ocak 2021'de IMF tarafından açıklana raporda küresel büyüme beklentisi 2021 için yüzde 5,5 olarak ilan edilmişti. Nisan 2021 raporunda ise IMF küresel büyüme tahminini yüzde 6'ya çıkardı.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN BÜYÜME TAHMİNLERİ

IMF tüm dünya ekonomileri hakkında değerlendirmede bulunurken Türkiye için de tahminlerini açıkladı. IMF'nin Küresel Ekonomik Görünüm raporuna göre 2021 yılı için Ocak 2021'de açıklanan büyüme tahmini oranında değişiklik yapılmadı. IMF, Türkiye'nin 2021'de yüzde 6 oranında büyüyeceğine dair tahminini yineledi. Türkiye'nin 2022 yılı için büyüme tahmini ise yüzde 3,5 olarak açıklandı.

2022 TAHMİNLERİ AÇIKLANDI

Küresel ekonomiye dair 2022 yılı için tahminini de açıklayan IMF yüzde 4,4 büyüme beklentisi ilan etti. 2022 yılında büyümenin 2021'den daha az olacağının tahmin edildiğinin altı çizildi. Bunda çeşitli verilerin etkili olacağı belirtilirken ekonomilerin 2021 yılında büyüme eşiğini yukarıya çekeceklerinin beklenmesi en büyük etken oldu.

IMF'DEN TÜRKİYE İÇİN FAİZ VE ENFLASYON TAHMİNLERİ

IMF ayrıca Türkiye için faiz ve enflasyon tahminlerini de ilan etti. Buna göre IMF, 2021 yılı için Türkiye'de enflasyonun yüzde 13,6, 2022 yılı için ise yüzde 11,8 olacağını duyurdu. Yine IMF'nin Türkiye ekonomisine yönelik beklentileri 2021 cari açık beklentisi milli gelire oranla yüzde 3,4, işsizlik oranı beklentisi ise yüzde 12,4 olarak belirtildi.

Türkiye'de Merkez Bankası'nın faiz pozisyonu hakkında da bir değerlendirme yapan IMF önemli tespitlerde bulundu. Merkez Bankası'nın sıkı para politikasını sürdürmesi, 2021 yılı içerisinde herhangi bir faiz indirimi yapmaması ve enflasyon beklentilerinde istikrar sağlanamaması durumunda ek faiz artışınına ihtiyaç duyulabileceği belirtildi.
Yorumlar (0)