IMF'den Merkez Bankası'na 6,4 Milyar Dolarlık SDR Fonu Gelecek Mi?

Türkiye Cumhuriyeti merkez Bankası'nın döviz rezervlerinde meydana gelen gerilemeler ekonomi gündeminden düşmezken IMF'den Merkez Bankası'na 6,4 milyar dolarlık bir rezerv dopingi gelebileceği iddia edildi.

IMF'den Merkez Bankası'na 6,4 Milyar Dolarlık SDR Fonu Gelecek Mi?
Uluslararasası Para Fonu (IMF) tarafından üye ülkelere Özel Çekme Hakları (SDR) üzerinden IMF fonu aktarması Türkiye açısından da önemli bir gelişmeyi gündeme getirdi. Buna göre IMF'nın üye ülkelere Amerika Birleşik Devletleri'nin katkısıyla tanıdığı fondan para aktarımı yapılıyor. IMF'de yüzde 0,98 oranında bir kotaya sahip olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın da döviz rezervlerine 6,4 milyar dolar eklenebileceği gündeme geldi. Mevcut kota açısından Merkez Bankası brüt rezervlerinde SDR üzerinden 1,576 milyar dolarlık IMF parası bulunduğu belirtildi.

ÜYE ÜLKELERE SDR FONU

IMF'nin üye ülkelere tanıdığı bu fonlama IMF kredileri ile aynı sistemde çalışmıyor. Bu fonun kullanabilmesi için üye ülkelere herhangi bir koşul öne sürülmüyor. SDR çekme hakları tamamen üye ülkelerin inisiyatifine kalmış durumda. Bu SDR sistemi uzmanlara göre koronavirüs sürecinde likidite sorunu yaşayan Türkiye gibi ülkelere önemli bir finansal fon temin edebiliyor.

İlgili fon hakkında IMF üzerinden görüşmeler halen devam ediyor. Ancak fonun Haziran ayında duyurulup üye ülkelere kotaları oranında kullandırılabileceği bildirildi. Bir SDR şu anda 11,58 TL'ye denk geliyor. SDR sistemine ciddi eleştiriler de yapılıyor. IMF'nin bu sisteminde en yüksek kotalar en zengin ülkelere ayrılmış durumda. Oysa düşük gelirli ülkelerin desteklenmesinin amaçlandığı sistemin işlevselliği açısından tezat bir durum ortaya çıkıyor. Ekonomi uzmanları da bu sistemi yoğun bir şekilde eleştiriyorlar.

BÜYÜME TAHMİNLERİ AÇIKLANACAK

Ülke ekonomilerini yakından takip eden IMF'nin yeni haftada önemli veriler açıklayacağı bildirildi. Buna göre IMF'nin ülke ekonomilerinin büyüme tahminlerini güncelleyerek kamuoyuna bildirecekleri duyuruldu. Meydana gelecek büyüme rakamları değişimlerinin ülke ekonomilerinin dünya ekonomisi üzerinde farklı bir pozisyon almasına sabep olabileceği belirtildi. Özellikle gelişmiş ülkelerin koronavirüs sürecinin etkilerini atıp büyümeye başlayıp başlayamayacaklarına dair beklentilerin net görünümü IMF tarafından açıklanacak.
Yorumlar (0)