IMF'den Türkiye İçin Enflasyon Ve Büyüme Tahmini Açıklaması Geldi

Son dönemlerde gelen olumsuz haberlerle deprem etkisi yaşanan Türk ekonomisi için IMF'den güzel bir haber geldi. IMF Türkiye Masası Şefi Donald McGettigan, Türkiye ekonomisinin verileri üzerine açıklamalarda bulundu.

IMF'den Türkiye İçin Enflasyon Ve Büyüme Tahmini Açıklaması Geldi
Türkiye ekonomisi bu hafta başından itibaren oldukça olumsuz bir görüntü veriyor. Merkez Bankası başkan değişimi nedeniyle ekonomik sarsıntı geçiren Türkiye'ye negatifliği bir nebze olsun dağıtacak haber IMF'den geldi. IMF Türkiye Masası Şefi Donald Mcgettigan, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

IMF'DEN TÜRKİYE'DE ENFLASYON DÜŞECEK TAHMİNİ

Türkiye'nin uygulamakta olduğu para politikasının olumlu sonuçları olacağını söyleyen Donald McGettigan, “Türkiye'de enflasyonun kademeli oalrak düşeceğini şimdiden öngörebiliyoruz. Politika değişikliği kredibiliteyi etkileyecektir. İyileşen kredibilitenin pozitif sonuçlarını ise kısa sürede reel ekonomide görebiliriz. Tüm bunların sonrasında da enflasyon düşüşleri gerçekleşecek. Sıkı ve sürdürülebilir bir para politikası hem Türkiye'deki hem de yurt dışı kaynaklı yatırımcılara güven tesis ediyor. Güven ortamı yükseldikçe Türkiye ekonomisinde pozitif gelişmeler artacaktır.” dedi.IMF'DEN TÜRKİYE İÇİN BÜYÜME AÇIKLAMASI

IMF'den Türkiye ekonomisine ilişkin ikinci açıklamayı da IMF Türkiye Kıdemli Daimi temsilcisi Ben Kelmanson yaptı. Türkiye'nin büyüme rakamlarında potansiyeline erişeceğini tahmin ettiklerini söyleyen Ben Kelmanson, “Türkiye'de büyüme rakamları 2022'den itibaren farklılaşacaktır. Türkiye'nin potansiyelini ifade eden yüzde 3,5 oranındaki büyüme rakamları reel ekonomiyi kuvvetlendirerek ekonomik gelişmişliği daha etkin bir şekilde tesis edecektir. Mali sektörlerde, finansal sektörlerde, iş gücü piyasalarında, şirketSon dönemlerde gelen olumsuz haberlerle deprem etkisi yaşanan Türk ekonomisi için IMF'den güzel bir haber geldi. IMF Türkiye Masası Şefi Donald McGettigan, Türkiye ekonomisinin verileri üzerine açıklamalarda bulundu.lerde çok büyük bir dönüşümü sağlayacak olan yapısal reformlar koronavirüs salgını sonrasındaki belirsiz ortamın da belirsizliğini kıracaktır. Türkiye bu konuda ekonomik reformlarla çok ciddi bir adım atmıştır. Bundan dolayı pandeminin uzun süreli ekonomisini etkileyecek ülkeler arasında Türkiye yer almayacaktır. Yapılan tüm bu hamlelerle açık bir şekilde Türkiye'nin pandemi sonrası dönemde ekonomik olarak ses getiren bir ülke olmasına dair hazırlık olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

MERKEZ BANKASI İLK SINAVINA HAZIRLANIYOR

Türk ekonomisine dair IMF'den gelen bu açıklamalar olumsuz bir görüntü çizen Türkiye'deki piyasaları da etkilemesi bekleniyor. Piyasalar Merkez Bankası'ndaki görev değişikliğine odaklanarak farklı bir fiyatlama ile yola devam etmeyi sürdürmek istese de ekonomik hamlelerle Türk lirası lehine bir görüntünün ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Özellikle enflasyon ile mücadelede istikrar yakalamak isteyen ekonomi yönetimi buna dair hamleler yapmaya hazırlanıyor. Ancak yine de tüm gözler Merkez Bankası'nın ilk sınavı olacağı değerlendirilen Nisan ayı Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)