banner136

İNFO Yatırım / Mert Yılmaz: 1 Dolar 7 TL Sınırı Aşıldı, 7.20 Lira Seviyesi Görülebilir!

Korana virüs salgını neden ile dolar kuru tüm dünyada değer kazanmaya devam ederken ne yazık ki Türk Lirası değer kaybetmeye devam etti. Psikolojik eşik olarak açılan 7 lira sınırı aşıldı. Peki, dolar kuru neden yükseldi, yükseliyor, yükselmeye devam eder mi, 1 dolar 7.20 TL olacak mı, dolarda beklentiler neler?

İNFO Yatırım / Mert Yılmaz: 1 Dolar 7 TL Sınırı Aşıldı, 7.20 Lira Seviyesi Görülebilir!

Uzun süredir anlık iniş çıkışlarla test edilen 7 lira bandı 1 Mayıs 2020 tarihinde piyasaların resmi tatil nedeni ile kapalı olmasına rağmen aşıldı. 

Dolar kuru psikolojik eşik olarak kabul edilen direnç noktası olarak açılan 7 lira bandını aştı. Peki, dolar kuru yükselmeye devam edecek mi?

MERKEZ BANKASI DOLARA MÜDAHALE EDİYOR MU?

Konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden teknik analizde bulunan Mert Yılmaz önemli açıklamalarda bulundu.

Yılmaz "Dün Merkez Bankası tarafından biliyorsunuz enflasyon raporu açıklandı. Merkez Bankası Başkanı'na önemli sorular soruldu. Bunların başında swap konusu ve IMF ile ilgili sorular yer aldı. 

Sayın Başkan swap konusunda başka ülkelerin Merkez Bankaları ile görüşmelerin devam ettiğini ancak şu an için kesin bir anlaşma sağlanmadığını söyledi. IMF konusunda ise bir kere daha borç almayacaklarını söyleyerek kapıyı kapattı. 

Bugün itibari ile "bir kur savunmamız yok, bizim kurun 7 lira bandını aşmaması adına özel bir çabamız yok" açıklaması yaptı. Ancak, piyasanın büyük bir bölümü Merkez Bankası eli ile olmasa dahi ekonomi yönetiminin kurun psikolojk eşik olarak anılan 7 lira seviyesinin üzerine çıkmaması için çaba gösterdiğini kabul ediyor. 

1 DOLAR 7.20 TL OLUR MU? 

Bu videoyu çektiğim saatler itibari ile dolar kuru 7 liranın üzerine çıktı. Bu fiyat ne kadar referans olur, Pazartesi günü dolar kuru ne olur bilemiyoruz. Ancak, Pazartesi günü dolar kuru 7 liranın üzerinde tutunnmayı başarırsa ben çok sert hareketler bekliyorum. 

Dolar kurunda hareketin hızlanması ve 2018 yılının Ağustos ayında görülen 7.20 TL seviyesini görmesi çok büyük sürpriz olmaz. Pek çok ülkenin dış kaynağa ihtiyacı var. Türkiye'nin ya swap anlaşması yapması ya da IMF ile anlaşması gerekiyor. 

Bu iki haber gelmezse dolar kuru yukarı yönlü hareket etmeye devam ediyor. 1 Mayıs nedeni ile tüm dünyanın kapalı olduğu bir gün referans olarak kabul edilir mi edilmez mi burasını Pazartesi günü göreceğiz. 

Pazartesi günü dolar kuru 7 liranını üzerinde kalırsa 7.20 TL seviyesi test edilecektir. Dolar kurunu şu anda düşürecek tek gelişme ise swap ya da IMF anlaşması olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

 Emlak365.com

Yorumlar (1)
Mitat 10 ay önce
Yahu IMF yada swap bı bakıma borç degilmi adam neden dolarını TL ile değiştirsin borç alsan zaten dolar 15 tl olmasın diye baskılıyorsun zaten borç ödeyemedigin için borç alıyorsun çok garip