ING Bank Açıkladı! Merkez Bankası Faiz Kararı Tahmini Beklentisi Mayıs 2021

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyonu rakamları sonrasında gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Mayıs ayı PPK toplantısı faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası faiz kararı ne zaman, faiz beklentisi ne, faiz indirimi yaparsa ne olur, Merkez Bankası faiz kararı ne olur yorumlar ve indirim tahmini ne yönde?

ING Bank Açıkladı! Merkez Bankası Faiz Kararı Tahmini Beklentisi Mayıs 2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım başladı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamları sonrasında piyasa Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı rakamlarını beklemeye başladı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR? ING BANK, DEUTSCHE BANK VE MORGAN STANLEY MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI TAHMİNİ BEKLENTİSİ NE YÖNDE, FAİZ İNDİRİMİ NE ZAMAN YAPILIR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısı için geri sayım devam ederken Merkez Bankası faiz kararı ve beklentisi açıklamaları da peş peşe gelmeye devam ediyor. ING Bank tarafından açıklanan son değerlendirme raporunda Mayıs ayı toplantısı için faizlerin sabit tutularak yüzde 19 seviyesinde kalacağı tahmini yapılırken 2021 yılının ilk faiz indirimi kararının ise 3. çeyrek sonu itibari ile gelebileceği belirtilerek Eylül ayı sonu ve Ekim ayı başı işaret edildi. 

Deustshce Bank tarafından yapılan değerlendirmede ise Mayıs ayı toplantısının pas geçilmesini beklediklerini belirterek Merkez Bankası faiz indirimi tarihi olarak Temmuz ayını işaret etti. Morgan Stanley Merkez Bankası faiz kararı tahmini ise yüksek olan enflasyon rakamları nedeni ile sabit tutulacağı yönünde oldu.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN 2021, TCMB MAYIS AYI PPK TOPLANTISI HANGİ TARİHTE, SAAT KAÇTA?

Açıklanan enflasyon rakamları sonrasında Merkez Bankası'nın faiz kararının da önemi arttı. Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısı 6 Mayıs 2021 Perşembe günü yapılacak. Toplantıya Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlık ederken toplantıda alınan faiz kararı ise saat 14:00 itibari ile kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. 

Şu anda Merkez Bankası politika faiz oranı olarak yüzde 19 seviyesi uygulanıyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA NE OLUR?

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişin devam etmesi nedeni ile Merkez Bankası tarafından bu toplantıda bir faiz indirimi yapılması beklenmezken olası bir faiz indirimi kararının borsada sert düşüş, altın ve dolar kuru fiyatlarında ise sert yükseliş etkisi yaratabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)