İngiliz Merkezli Kuruluştan TL Raporu: 1 Dolar 2021 Sonunda 6.25 TL Olacak

Ekonomi alanında yanıtı en çok merak edilen soruların başında dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceği geliyor.

İngiliz Merkezli Kuruluştan TL Raporu: 1 Dolar 2021 Sonunda 6.25 TL Olacak
Ekonomi alanında yanıtı en çok merak edilen soruların başında dolar kurunun nasıl bir seyir izleyeceği geliyor. 2020 yılında yaşanan çok sert yükselmeler başta enflasyon olmak üzere çok sayıda alanda ülke ekonomisini etkilemişti. Dolar kurunda yaşanan ani ve sert yükselmelerin ardından ise TCMB'den hamleler geldi.

2020 yılsonu ve 2021 yılı başında Türk Lirasının yakaladığı yükselme ivmesi ile dolar kuru düşmeye başladı. Yeni yılda dünyada en fazla değer kazanan para birimi olan Türk Lirasının yıl genelinde ne yapacağı merak ediliyor. Konuya ilişkin son değerlendirme ise Londra merkezli bir ekonomik araştırma danışmanlığı kuruluşu Capital Economics'ten geldi.

DOLAR YILSONUNDA KAÇ TL OLACAK?

Capital Economics tarafından yayımlanan Türk lirası raporunda, yeni dönem stratejisine vurgu yapıldı. Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından ele alınan Türkiye ekonomisinde, yaşanan politika değişiminin etkilerine değinildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politikasındaki değişimin yurt içi finans piyasalarındaki toparlanmayı desteklediğine işaret edilen değerlendirmede, bunun daha da ilerlemesi gerektiği kaydedildi. Yayımlanan raporda Türk Lirasının en iyi performan gösteren para birimi olduğuna vurgu yapıldı.

Dolar Yılsonunda 6.25 TL Olacak

Capital Economics'te yer alan ve Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey'in yaptığı değerlendirmelerde dolar kurunun yıl genelinde daha da düşebileceği belirtildi. Jason Tuvey raporunda bir doların 2021 yılı sonunda 6.25 TL bandında olacağını öngördü.

TCMB'NİN HAMLELERİNE VURGU YAPILDI

Türkiye ekonomisi ve Türk Lirasına yönelik raporda ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan yeni adımlar ele alındı. TCMB'nin parasal koşulları sıkılaştırarak sadeleşmeye gittiği anımsatılan değerlendirmede, Merkez Bankası'nıniletişimini iyileştirmek için çaba sarf ettiği ve enflasyonla mücadelenin daha ciddiye alındığının altı çizildi.

Tuvey imzalı değerlendirmede ayrıca TCMB'nin piyasalarda ortodoks politika olarak tabir edilen poltikaya geçiş hatırlatıldı. TCMB'nin bu hamlesinin yatırımcılar tarafından kalıcı olacağından emin göründüğüne işaret edildi. Raporda TL'nin Kasım 2020 döneminden bu zamana kadar Dolar karşısında yüzde 20'nin üzerinde bir oranda değer kazandığı vurgulanırken 2021'in başından bu yana en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimi olduğu ifade edildi.

Capital Economics değerlendirmesinde ayrıca yatırımcıların Türkiye'ye dair görüşlerinin beklenenden daha hızlı bir şekilde iyileştiğinin üzerinde duruldu.
Yorumlar (0)