İnşaat İşçileri, Ustabaşı ve Usta Yevmiyeleri, Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar Yükselecek?

İnşaat sektöründe çalışan işçiler ve personeller 2020 yılı asgari ücrete yapılacak zam ile birlikte kendi maaşlarında da artış yaşanmasını bekliyorlar.

İnşaat İşçileri, Ustabaşı ve Usta Yevmiyeleri, Maaşları 2020 Yılında Ne Kadar Yükselecek?

İnşaat sektöründe çalışan işçiler ve personeller 2020 yılı asgari ücrete yapılacak zam ile birlikte kendi maaşlarında da artış yaşanmasını bekliyorlar. Peki başta inşaat işçileri olmak üzere inşaatlarda çeşitli pozisyonlarda çalışan personeller ne kadar maaş alacaklar? Haberimizde değerlendirdik.

Türkiye ekonomi gündemi ve çalışma dünyası gözünü 2020 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranına çevirdi. Çalışma hayatında yer alan milyonlarca çalışanı etkileyen asgari ücret zammı emlak sektörü adına da büyük önem arz ediyor. Özellikle inşaat sektöründe çalışan işçiler ve personellerin maaşlarında asgari ücret zammı ile birlikte artış sağlanması bekleniyor. Peki inşaat sektöründe çalışan işçilerin maaşlarına ne oranda artışlar bekleniyor? Haberimizde ele aldık. İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI NASIL DEĞİŞECEK?İnşaat sektöründe çalışan personellerin maaşlarında yaşanacak olan değişme iki farklı şekilde olacak.Bunlardan birincisi maaşı asgari ücrete sabit olan çalışanların maaşlarına yapılacak zam oranı. İnşaat ve emlak sektöründe çalışan ve asgari ücret düzeyinde maaş alanlar, 2020 yılında da asgari ücrete verilecek zam oranında maaşları artacak. Diğer çalışanların maaşların yaşanacak artış ise asgari ücrete yapılacak zam oranına paralel seviyede olacak. Asgari ücrete yüzde yapılan zam sonrası günlük yevmiye ile çalışanların yevmiyeleri yapılan oran tutarında yada işverenin kendi belirlediği oranda artacak. Burada önemli olan nokta ise çalışanların günlük yevmiyeleri aylık olarak hesaplandığında asgari ücretin altında kalmamalı. 2020 yılı asgari ücreti için ise net bir rakam henüz açıklanmış değil. Ancak enflasyon ve ekonomi verilerine göre asgari ücrete en az yüzde 10'luk bir zam yapılması ve bu oranın yüzde 12, yüzde 15 gibi seviyelere ulaşacağı öngörülüyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)