İntegral Yatırım Analisti Ökte'den Flaş Dolarizasyon, Dolar Kuru, Altın Fiyatları ve Türk Lirası Uyarısı Geldi!

Son dönemde üst üste gelen aşı haberleri, yaptırım tehditleri, koronavirüs vaka sayılarındaki artış gibi haberlerle dalgalı seyreden Türk Lirası, dolar kuru ve altın fiyatları hakkında Işık Ökte çok önemli açıklamalarda bulundu.

İntegral Yatırım Analisti Ökte'den Flaş Dolarizasyon, Dolar Kuru, Altın Fiyatları ve Türk Lirası Uyarısı Geldi!
Son dönemde üst üste gelen aşı haberleri, yaptırım tehditleri, koronavirüs vaka sayılarındaki artış gibi haberlerle dalgalı seyreden Türk Lirası, dolar kuru ve altın fiyatları hakkında Işık Ökte çok önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde...

Özellikle de ABD senatosu tarafından onaylanan CAATSA yaptırımları sonrasında gözler yeniden dolar kuru ve altın fiyatlarına çevrildi. Türk Lirası üzerinde kurulan baskı giderek artarken konu hakkında açıklama İntegral Yatırım analisti Işık Ökte tarafından yapıldı.

YÜKSEK ÇIKAN KASIM AYI ENFLASYONU PİYASAYI NASIL ETKİLER?

İntegral Forex TV kanalında gerçekleştirilen yayına katılan Fon Yöneticisi Işık Ökte, İntegral Yatırım’ın Danışmanı Dr. Artunç Kocabalkan tarafından yöneltilen soruları yanıtlayarak altın fiyatları, dolar kuru ve Türk Lirası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Ökte, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın enflasyon gerçeğinin farkında olduğunu belirterek dolerisyonist etkinin ilk defa Merkez Bankası metnine girdiğini belirterek ekonomide yaşanan enflasyon beklentilerinin kırılamaması durumunda faiz artışının devam edeceğini dile getirdi.

TÜRK LİRASI NEDEN DEĞER KAYBEDİYOR, DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararına rağmen dolar kurunda ki 7.71 TL direnç noktasının kırılamamasını neden gösteren Ökte vatandaşın bu nedenle dolara olan ilgisinin arttığını dile getirdi. Bireysel yatırımcıların servetlerini korumak için Türk Lirası yerine dolara ve altına yöneldiğini belirten Ökte Borsa İstanbul'un tarihi rekor seviyesine çıkmasına, risk priminin düşmesine rağmen yatırımcıların dolar ilgisinin azalmadığını belirtti. Dolar kurunda düşüşün ancak Merkez Bankası Aralık toplantısı ile faiz artışı kararı alınması, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söz verilen hukuk reformu adımlarının atılması halinde Türk Lirasının değer kazanacağını ve doların düşeceğini dile getirdi.

DOLARİZASYON, TL VE ALTIN FİYATLARI İÇİN KRİTİK UYARI GELDİ! 

Dolarizasyonun şu anda Türk Lirası için en büyük tehlike olduğunu belirten Ökte Mart ayında Ons altın fiyatının 1451 dolarda yukarı trendine başladığını hatırlatarak orta vadeli yukarı trendde ise 2 bin 75 dolar seviyesinin görüldüğüne dikkat çekti.  Altın fiyatlarının dip noktasının 1763 dolar olduğunu belirterek yatırımcılara buralara yakın noktalarda ons altın da pozisyon alınmasını tavsiye etti.

Emlak365.com
Yorumlar (0)