İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat! Mahkeme Banka Sorumlu Dedi

İnternet bankacılığı kapsamında gerçekleşen bir EFT ile ilgili konu yargıya taşındı. Mahkeme ile müşterinin karşı karşıya geldiği olayda mahkeme bankanın sorumlu olduğunu ilan etti. İşte tüm internet bankacılığı işlemlerini kullananları ilgilendiren o gelişme.

İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat! Mahkeme Banka Sorumlu Dedi
İnternet bankacılığı işlemlerinde vatandaşların mağdur durumlar olabiliyor. Bu tür durumlarından birine örnek ise hesabından para çekilen bir müşterinin başına geldi. İşte yaşanan dolandırıcılık olayı ve mahkemenin verdiği karar.

DOLANDIRICILARDAN AKIL ALMAZ YÖNTEM

Dolandırıcılar bir iş adamını tuzak kurdular. İş adamının telefonunu kendileirne yönlendirilen dolandırıcılar, iş adamının hesabından anında 96 bin TL'yi başka şubedeki bir başka kişiye gönderdiler. İş adamı EFT ile ilgili gelen mailin hemen ardından bankayı aradı.

Bankaya gönderilen paraya bloke koydurmak isteyen iş adamı paranın 38 bin TL'sine bloke koydurabildi. Hızlı olan dolandırıcılar 58 bin TL'yi bir başka kişinin hesabına gönderdiler. Yaşanan olayda iş adamı 58 bin TL maddi zarara uğramış oldu. Konuyu hemen yargıya taşıyan iş adamı internet bankacılığı kapsamında mağdur olduğunu ifade ederek bankayı mahkemeye verdi.

BANKAYI MAHKEMEYE VERDİ

İş adamı bankaya dair şikayetinde kendi hesabından bilgisi, rızası ve talimatı dışında EFT işlemleri gerçekleştirildiğini, EFT yapıldığına dair bilgi mailini görür görmez hesabını incelediğini, anlayınca bu bankayı aradığını, ancak banka görevlisinin işlemlere başlandığını, durdurulmasının mümkün olmadığını belirterek işlemlere devam ettiği bildirdi.

İş adamı yaşanan süreçte işlerinden geri kaldığını ve maddi zarara uğradığını ifade ederek hem 58 bin TL'yi yasal faiziyle hemde 10.000 TL manevi tazminat davası açtı. Banka ise sorumluluklarını yerine getirdiklerini ifade ederek davayı reddetti.

Mahkeme söz konusu olayda tüm gerekli güvenlik önlemlerinin banka tarafından alınması gerektiğini vurguladığı gerekçesinde "Mahkemece EFT bedelinin tahsiline ilişkin davanın reddine karar verilmesi isabetli görülmemiş ve bu nedenle davacı vekilinin istinaf talebinin kabulüyle İlk Derece Mahkemesi kararının kaldırılmasına, yeniden yargılama yapılmasına gerek bulunmadığından Dairemizce esas hakkında yeniden karar verilmek suretiyle EFT bedelinin ihtarnamenin tebliğ tarihi olan 11/07/2016 tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte tahsiline dair davanın kabulüne karar verilmiştir." kararını açıkladı.
Yorumlar (0)