İntibak Bekleyen Emeklilerin Yüzünü Çalışma Bakanlığı Mı Güldürecek?

2000 yılından sonra emekli olmuş vatandaşların uzun süredir devam eden intibak düzenlemesinde halen bir çözüm bulunamadı. Düzenleme için yargı yolunun kapanmış olması, intibak ek zammı için tek çare meclis düzenlemesi. Bu kapsamda gözler ise Çalışma Bakanlığı'na çevrildi.

İntibak Bekleyen Emeklilerin Yüzünü Çalışma Bakanlığı Mı Güldürecek?

2000 yılından sonra emeklilik hakkı kazanmış çok sayıda emekli vatandaş kendilerine de intibak düzenlemesi yapılmasını ve maaşlarının artmasını talep ediyorlar. Yıllardır bu alanda yürütülen çalışmalardan somut bir sonuç çıkmaması ise düzenlemenin meclise kalmasına neden oldu. 

İNTİBAK DÜZENLEMESİ NEDİR? MAAŞLARA ETKİSİ NE OLACAK?

2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlar için intibak düzenlemesi oldukça büyük önem taşıyor. 

Zira daha önceki yıllarda 2000 yılından önce emekli olan vatandaşlar için bu düzenleme geldi. Bu düzenleme ile emekli maaşlarında 360 TL'ye varan artışlar yaşandı. Aynı düzenlemenin 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşlara da sağlanması durumunda maaşlar hemen hemen o tutarda artacak. 

Yargı Yolu Tamamen Kapandı

Emekliler için intibak düzenlemesi için geçmiş yıllarda çok sayıda dava yürütüldü. Ancak bu davaların tamamında düzenlemeye ilişkin esas karar çıkması. Son olarak başvurular Anayasa Mahkesi de intibak düzenlemesi için meclis düzenlemesini işaret etti. 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN ADIM GELECEK Mİ?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın emeklilerin maaşlarında 55 TL ile 360 TL arasında zam öngören intibak düzenlemesi için çalışma halinde olduğu iddia edildi. Basında, bazı haber kaynaklarında yer alan çalışmalara dair ise bakanlığın henüz resmi bir açıklaması bulunmuyor. 

Ancak hükümet emekli vatandaşlar için son yıllarda çok önemli adımlar attı. Emekli maaşları önce 1000 TL daha sonra 1500 TL sınırına çekildi. Bunun dışında dini bayramlarda yılda iki defa 1000 TL ikramiye kararı alındı. Uzmanlar emekliler için Çalışma Bakanlığı'ndan intibak düzenlemesini konusunda çalışma yapabileceğini değerlendiriyorlar.

Emlak365.com

Yorumlar (0)