İş Dünyası Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamlarını Yorumladılar

İş dünyasının önde gelen temsilcileri, TÜİK tarafından açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamları hakkında değerlendirmede bulundu.

İş Dünyası Üçüncü Çeyrek Büyüme Rakamlarını Yorumladılar

İş dünyasının önde gelen temsilcileri, TÜİK tarafından açıklanan üçüncü çeyrek büyüme rakamları hakkında değerlendirmede bulundu. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç ve İSTİB Başkanı Ali Kopuz, büyüme ile ilgili dikkat çekici yorumlar yaptı.

İSTİB’den yapılan kamuoyu açıklamasında görüşlerini paylaşan Kopuz, Türkiye’ye güvenenlerin yıllardır olduğu gibi bu sene de yanılmadığını kaydetti. Salgın dönemine dikkat çeken Kopuz, 2020 yılını pozitif büyüme ile kapatabilmek adına iş dünyası olarak devletle el ele çalışmanın devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.Koronavirüs salgını ile örnek mücadelesini sürdüren Türkiye’nin buna rağmen vaka sayılarında ciddi bir artış olmasını da vurgulayan İSTİB Başkanı Ali Kopuz, değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: “Bir önceki çeyrekte gerçekleşen yüzde 9,9 küçülme sonrası, üçüncü çeyrekte elde edilen yüzde 6,7'lik büyüme ile piyasaların beklentisi de aşılmış ve önemli bir toparlanmaya imza atılmıştır.”“Her Zamankinden Daha Çok Mücadele Etmeliyiz”İSKİB Başkanı Kopuz, üçüncü çeyrekte sanayide yüzde 8, inşaatta yüzde 6,4, tarımda yüzde 6,2'lik bir büyüme olduğuna dikkat çekerek, daha önce iyi sonuçların haberlerini verdiğini belirtti.

Bu büyüme rakamlarında ucuz ve bol krediler ile iç talebin etkisinin de yüksek olduğuna değinen Kopuz, bugüne kadar sağlık ve ekonomi alanında alınan tedbirlerin diğer ülkelerden pozitif ayrışmamızı sağladığını kaydetti. Ancak bu verilerin iş dünyasını rehavete sürüklememesi gerektiğine de parmak basan Kopuz, her zamankinden daha çok mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.Avdagiç: “%6.7’lik Büyüme Çok Önemli”İTO Başkanı Şekip Avdagiç, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğine göre Avrupa Birliği'nin yüzde 4,3, ABD'nin yüzde 2,9, OECD ülkelerinin ise yüzde 4,1 daraldığı bir konjonktürde Türkiye'nin elde ettiği 6,7'lik büyümenin çok kıymetli olduğunu söyledi. Bu toparlanmanın önümüzdeki sürece yansıtılabilmesi için bazı sektörlerinin beklentileri karşılaması gerektiğini ifade eden Avdagiç, “Özellikle yeme-içme yerleri, servis taşımacılığı, turizm-otelcilik, fuarcılık, kültür-sanat gibi sosyal izolasyon kuralları gereği kapalı olmasına karar verilen işletmelerde süreci daha verimli yönetmek için tedbirler alınmasının değerli olacağı inancındayız.” dedi. Bununla birlikte İTO Başkanı, pandemi döneminde Türkiye’nin Haziran ile Kasım ayı arasındaki 5 aylık süreyi en verimli şekilde geçirdiğini açıkladı.Emlak365.com


Yorumlar (0)