İş Kuracaklara Aile Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, SGK, KOSGEB ve İŞKUR Destekleri

Kendi işini kurmak isteyenlere çeşitli kamu kurumları hibe detsek sağlıyor. Kurumların sağladığı bu desteklerin bazıları nakit para olarak ödenirken bazı destekler prim veya kredi olarak sağlanıyor.

İş Kuracaklara Aile Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, SGK, KOSGEB ve İŞKUR Destekleri
Kendi işini kurmak isteyenlere çeşitli kamu kurumları hibe detsek sağlıyor. Kurumların sağladığı bu desteklerin bazıları nakit para olarak ödenirken bazı destekler prim veya kredi olarak sağlanıyor. İşte 2020 yılsonu iş kurma destekleri.

İstihdamın artması, işsizliği azalması, kadınların istihdam oranında ki payının yükselmesi, engelli vatandaşların çalışma hayatında yer almaları için hükümet çok sayıda kamu kurumu üzerinden farklı farklı destek projelerini bir bir hayata geçirdi. Esas amacın istihdamın artması ve işsiz vatandaş sayısının azalması olduğu bu destekler hem 2020 yılsonunda hemde 2021 yılının devamında yenilerek devam edecek. Kendi işini kurmak isteyenlere sağlanan bu destek ödemelerini sizlerle paylaşıyoruz.

KENDİ İŞİNİ KURACAKLARA DESTEK VEREN KURUMLAR

Devlet kendisine iş kuracak olan vatandaşlara nakit destek, kredi desteği ve prim desteği sağlıyor. Bu desteklerin hangi alanda sağlandığına ilişkin detaylar ise şu şekilde; Aile Bakanlığı iş kuracak olan vatandaşlara birimleri üzerinden kredi veriyor. Maliye Bakanlığı gelir vergisi muafiyeti desteği sağlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu belli bir proje kapsamında vatandaşlara prim desteği sağlarken KOSGEB kuruluş ve devam sürecinde maddi teşvik veriyor. İŞKUR ise engelli vatandaşların iş kurmalarına maddi nakit destek sağlıyor.

Söz konusu bu desteklerin hangi şartlarda sağlandığı, ne kadar destek ve kredi alınabildiği ve başvuruların nasıl yapılacağına ilişkin temel bilgiler şu şekilde;

Aile Bakanlığı Kredi Desteği

Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden kendi işini kuracaklara 15.000 TL kredi sağlıyor. Faizsiz sağlanan kredi de ayrıca ödeme erteleme imkanı bulunuyor. Kredi kuruluş aşamasında masraflar için finansman gibi veriliyor.

SGK Prim Desteği

Sosyal Güvenlik Kurumu genç girişimcilerin desteklenmesi kapsamında belli bir yaşında olup iş kuranlara 1 yıllık prim desteği sağlıyor.

Maliye Bakanlığı Vergi Desteği

Maliye Bakanlığı'da 29 yaş altı girişimcilerin kendi işyerlerini açması durumunda gelir vergisi muafiyeti sağlıyor. Bu muafiyet 75 bin TL'ye kadar gelirler için geçerli.

İŞKUR Engelli Vatandaşlara İş Kurma Desteği

Engelli vatandaşlar kendi işlerini kurmak istediklerinde Türkiye İş Kurumu'nun sağladığı destek projesi kapsamında maddi yardım alablirler.

KOSGEB 65 Bin TL Destek

KOSGEB desteklenen sektörlerde iş kurmak isteyenlere 5.000 TL kuruluş desteğinden başlamak üzere 65 bin TL'ye kadar maddi imkanlar sağlanıyor. Bu destek Geleneksel Girişimcilik Desteği kapsamında sağlanıyor. Başvurular KOSGEB'in sitesinden yapılabilir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)