İş Yatırım Kur Raporu: Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor, Dolar ve Euro Neden Yükseliyor, Yükseliş Sürecek Mİ?

Ekonominin üst yönetiminde yapılan flaş görev değişiklikleri, Merkez Bankası tarafından yapılan 475 baz puan faiz artışı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan hukuk ve ekonomi reformu açıklamaları sonrasında dolar kuru büyük bir hızla düşmüş Türk Lirası yüzde 11 oranında değer kazanmıştı.

İş Yatırım Kur Raporu: Türk Lirası Neden Değer Kaybediyor, Dolar ve Euro Neden Yükseliyor, Yükseliş Sürecek Mİ?

Ekonominin üst yönetiminde yapılan flaş görev değişiklikleri, Merkez Bankası tarafından yapılan 475 baz puan faiz artışı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan hukuk ve ekonomi reformu açıklamaları sonrasında dolar kuru büyük bir hızla düşmüş Türk Lirası yüzde 11 oranında değer kazanmıştı. Bugün ise dolar kuru düştüğü hızda yükseldi ve yeniden 8 lira seviyesinin üstünü test etti. Peki, dolar kuru neden yükseldi, yükseliyor, TL neden düştü, Türk Lirası neden değer kaybediyor?

Türk Lirası cephesinde dalgalanma tüm hızı ile devam ederken dolar kuru bugün yeniden 8 lira seviyesinin üzerini test etti. Dolar kurunda yaşanan yükselişin nedeni merak konusu olurken ekonomistlerden konu hakkında beklenen açıklama geldi. EURO VE DOLAR KURU BUGÜN NE KADAR, KAÇ TL OLDU?Dolar kuru bugün 8 TL barajını euro kuru ise 9.50 TL barajını aştı. Dalgalı seyreden kurda yükselişin ardından geri çekilme yaşandı. An itibari ile dolar kuru alış 7.9699 TL alış ve 7.9758 TL satış fiyatı üzerinden işlem görürken euro kuru ise alış 9.4642 TL alış ve 9.4716 TL satış fiyatı üzerinden günün kapatmaya hazırlanıyor. 

TÜRK LİRASI NEDEN DEĞER KAYBEDİYOR?Yerli yatırımcılar tarafından düşen dolar kurunun bir fırsat olarak görülmesi ve yoğun şekilde alıma geçilmesi, Döviz yatırımı yapan kişilerin kurun düşmesine rağmen yeniden yükseleceği ve rekor kıracağı beklentisi ile dolarını bozdurmaya yanaşmaması, Amerika ve Avrupa Birliği ile yaşanan siyasi gerilimlerin yaptırım tedirginliği oluşturması. DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR, YÜKSELDİ, YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?Konu hakkında değerlendirme raporu yayımlayan İş Yatırım kurun bu kadar hızlı yükselmesine neden olacak rasyonel bir neden göremediklerini belirterek "Döviz kurundaki artışı Türk lirasının değer kazanmasını fırsat bilerek döviz vagonuna son anda binen yatırımcıların alışlarına bağlıyoruz. Zarar durdur mekanizmasını kullanan kurumsal yatırımcıların satışları sürece katkı yaptı.2018 Eylül PPK toplantısı sonrasında da benzer bir dönem görmüştük. Türk lirası 2 günde %5 değer kaybetmiş sonraki iki haftada kaybını fazlasıyla geri almıştı. Tarih tekerrür etmez ama bu defa da benzer bir gelişme görebiliriz" diyerek dolar kurunda yükselişin devam edip etmeyeceğini yerli talebinin belirleyeceğini dile getirdi. Emlak365.com


Yorumlar (0)