İş Yeri Kiralarında Stopaj Etkisi! Vergi Hesaplaması Değişti

İş yeri kiralayan mülk sahiplerinin vergi gelirlerinde bu dönem değişiklik yaşanması bekleniyor.

İş Yeri Kiralarında Stopaj Etkisi! Vergi Hesaplaması Değişti
İş yeri kiralayan mülk sahiplerinin vergi gelirlerinde bu dönem değişiklik yaşanması bekleniyor. İş yeri kiralayan mülk sahipleri normal dönemlerde kiracıların yatırdığı stopaj oranına bağlı olarak vergi iadesi alıyordu. İş yeri sahipleri, mekanları kiraladıkları takdirde değil vergi ödemek onun yerine kiracıların yatırdıkları stopaj vergisi ile iş yeri beyannamesinde belirtilen vergi miktarı arasındaki farka bağlı olarak vergi iadesi alıyordu. Kiracıların yatırdıkları stopaj oranının sözleşmede belirtilen vergi miktarından yüksek olmasına bağlı olarak iş yeri sahiplerinin aldığı vergi iadesi uygulaması bu sene de devam edecek olmakla beraber stopaj oranlarının düşmesine bağlı olarak birçok mülk sahibinin bu gelirden mahrum kalması bekleniyor.

Mülk sahipleri kiracının iş yeri için ödediği stopaj vergisinin, kira sözleşmesinde yer alan vergi miktarından yüksek olmasından kaynaklı vergi iadesi alıyordu. Bu sene de stopaj oranı, sözleşmedeki vergi miktarından yüksek olan mülk sahiplerine vergi iadesi ödemesi yapılmaya devam edecek. Ancak stopaj oranlarının düşmesi mülk sahiplerinin bu sene vergi iadesi almasına değil, vergi ödemesine neden olacak.

İş Yeri Kiralarında Stopaj Oranı Düşürülmüştü

2020 yılında Covid-19 salgınının da etkisi ile iş yerlerini kapalı olmasından kaynaklı ekonomik olarak sıkıntı yaşayan kiracıları rahatlatmak için stopaj vergisi düşürülmüştü. 31 Temmuz 2020 tarihinde yüzde 20 oranından yüzde 10 oranına düşürülen stopaj vergisinin alınan son karar ile 31 Mayıs 2021 tarihine kadar yüzde 10 seviyesinde kalmasına karar verildi.

Stopaj Oranlarının Düşmesi Kiracıya Yaradı, Mülk Sahibi Vergi İadesi Alamayacak

Mayıs ayının sonuna kadar yüzde 10 seviyesinde kalacak stopaj vergisinden kaynaklı, iş yerinde kiracı olanlar daha az vergi ödeyecek. Kiracılar için avantaj olan bu durum mülk sahiplerinin ise vergi iadesi alamamasına neden olacak. Kiracıya yarayan stopaj vergisi indirimi mülk sahiplerinin vergi gelirlerini ise kötü etkiledi.
Yorumlar (0)