İşçi, Esnaf, Memur, Çiftçi Emeklileri Zam Oranları! En Düşük Maaş Kaç Lira Olacak?

Emeklilerin maaşlarına Ocak 2021 döneminde yaşanacak maaş zam oranlarına ilişkin değerlendirmeler yenilendi.

İşçi, Esnaf, Memur, Çiftçi Emeklileri Zam Oranları! En Düşük Maaş Kaç Lira Olacak?
Emeklilerin maaşlarına Ocak 2021 döneminde yaşanacak maaş zam oranlarına ilişkin değerlendirmeler yenilendi. Son açıklanan ekonomi verileri sonrası uzmanların güncel analizleri haberimizde.

Emekli vatandaşların alacakları zam oranının belirlenmesi için son bir veri kaldı. TÜİK tarafından açıklanacak olan bu veri sonrası maaşların kaç TL artacağı belli olacak. Kasım ayı verilerinin beklenenden fazla çıkması sonrası yenilenen zam oranları tahminlerinde emeklilerin daha yüksek bir maş almaları bekleniyor. Uzmanların son değerlendirmeleri ve emeklilerin maaşlarına yapılacak son oranlara dair tahminler ise şu yönde;

EMEKLİ VATANDAŞLAR İÇİN ZAM BEKLENTİSİ ARTTI

Emekli vatandaşların maaşlarına yapılacak zam oranlarına dair değerlendirmelerde ekonomide yaşanan fiyat artışlarının etkisi oldu. TÜİK tarafından açıklanan ve beklenenden yüksek çıkan enflasyon oranlarının ardından bazı kurumlar beklenti oranlarını yükselttiler. Son değerlendirme ise ünlü derecelendirme kuruluşu olan Fitch'den geldi. Fitch, Türkiye'ye özel hazırladığı raporunda 2020 yılsonu enflasyon oranlarına dair beklentisini açıkladı. Fitch raporuna göre yılsonunda Türkiye'de enflasyon oranları yüzde 13.5 seviyesinde olacak.

Daha önceden açıklanan enflasyon oranları değerlendirmesinde ise Merkez Bankası 2020 yılı sonunda enflasyon oranlarının yüzde 12.47 seviyesinde olacağını tahmin etmişti. Açıklanan son raporlara göre emeklilerin maaşında yapılacak zam oranlarına dair beklentilerde yükselmiş oldu.

EN AZ YÜZDE KAÇ TL ZAM YAPILACAK?

Açıklanan son verilerin ardından emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarına dair tahminler yukarı çıkarıldı. Daha önce yapılan açıklamalarda emekliler için yüzde 6.35 oranında zam öngörülürken yeni oranlarla bu beklenti yüzde 7 ile yüzde 8.1 seviyelerine çıkarıldı.

Yüzde 8.1 Oranında Zam Yapılması Halinde Maaş Artışları

Emlak365.com
Yorumlar (0)