İşçi, Memur Ve Memur Emeklisi Maaş Zamları İçin Görüşmeler Başlıyor! Maaşlara Yüzde Kaç Zam Yapılacak?

Türkiye'de işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak maaş zammı için kritik bir sürece girildi. Sendikalar ile hükümet arasında zam görüşmeleri yapılacak. İşçi, memur ve emekli maaşlarına yüzde kaç zam yapılacak?

İşçi, Memur Ve Memur Emeklisi Maaş Zamları İçin Görüşmeler Başlıyor! Maaşlara Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Türkiye'de milyonlarca işçi, memur ve emekli için maaş zammı gelişmesi yaşanmaya devam ediliyor. Oldukça geniş kapsamlı olan ve milyonlarca çalışan ile emeklilerin maaşlarına yapılacak zammı belirleyecek görüşmeler başladı. Hükümet ile önce işçi sendikaları anlaşma yapacak.

KAMU İŞÇİSİ MAAŞ ZAMLARI BELLİ OLACAK

Kamu kurumlarında çalışan işçileri temsil eden yetkili sendikalar ve hükümet arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri devam ediyor. Ancak işçi maaşlarına yapılacak olan zam Türk-İş ile hükümet arasında imzalanacak olan “Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Anlaşma Protokolü” ile netlik kazanacak. Bu protokol ile kamu işçilerinin maaşlarına yapılacak olan zamlar belirlenecek.

Türk-İş ile hükümet arasındaki görüşmelerin ise Nisan ayı içerisinde başlaması ve Mayıs ayı içerisinde de sonuçlanması bekleniyor. İmzalanacak protokol ile kamu işçisi maaş zamları belli olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞ ZAMLARI İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLAYACAK

Memur maaş zamları için ise hükümet ile yetkili sendikalar arasındaki görüşmeler Ağustos ayında başlayacak. Memur konfederasyonları ile hükümet yetkilileri pazarlık masasına oturacaklar. Bu pazarlıkların sonucunda ise milyonlarca memurun ve memur emeklisinin alacakları maaş zamları belli olacak. Memur maaş zamlarına ilişkin görüşmelerin yaklaşık 1 ay sürmesi bekleniyor.

Memur maaş zamları hakkında memur konfederasyonları ile hükümet arasında bir anlaşma sağlanamaması durumunda devreye hakem kurulu girecek. Geçtiğimiz dönem hakem kurulu kararı ile memur ve memur emeklilerine 2021 zammı olarak yüzde 3+3 zam verilmişti. Bu zam gereği memur ve memur emeklileri Ocak 2021'de yüzde 3 zam aldılar ve Temmuz 2021'de de yüzde 3 maaş zammı alacaklar. 2022 yılı memur ve memur emeklisi maaş zammı için hakem kuruluna gidilmesi durumunda yine yüksek miktarlı bir zam beklentisi oldukça zor bir ihtimal olacak.

İŞÇİ, MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ MAAŞ ZAMLARI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Türkiye'de kamu tarafından yapılan fiyatlamalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın son açıkladığı ekonomi reformunda çok kritik bir detay yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kamu tarafından belirlenen fiyatlamalarda miktarların geçmiş veya mevcut enflasyona göre değil hedef enflasyona göre yapılacağını açıklamıştı. Bu nedenle işçi, memur ve memur emeklisi maaş zamlarında enflasyon hedeflemeleri esas alınacak. Dolayısı ile yüksek bir maaş zammı gündemde olmayacak. Enflasyon hedeflemeleri değerlendirildiğinde maaş zamlarının yıllık yüzde 8-9 seviyesini aşması beklenmiyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)