İşçi Ve Memurlara Seçim Zammı Görüşmeleri Başlayacak! Taşeron İşçiler Pazarlık Masasına Güçlü Oturacaklar!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirilen Vedat Bilgin'in bu görevdeki en önemli sınavlarından birisi işçi ve memur zamları olacak. Görevinin ilk aylarında işçi ve memurların 2022 ve 2023 zamlarını resmileştirecek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i oldukça zorlu bir süreç bekliyor. 

İşçi Ve Memurlara Seçim Zammı Görüşmeleri Başlayacak! Taşeron İşçiler Pazarlık Masasına Güçlü Oturacaklar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ataması gerçekleştirilen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i gelecek aylarda çok zorlu bir süreç bekliyor. Türkiye'de işçi ve memur maaşları için pazarlıklara başlanacağı dönemin hemen öncesinde Çalışma Bakanı olan Vedat Bilgin bu süreci kurmayları ile birlikte yürütübilmek amacıyla hazırlıklara başladı. 

ÇALIŞMA BAKANININ ZOR SINAVLARI

Kamuda çalışan milyonlarca işçi ve memurun maaş zamları hakkında hükümet adına görüşmeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yapacak. Bakan Vedat Bilgin bu görüşmeleri yöneterek milyonlarca memuru ve işçi ikna ederek memnun olacakarı bir zam oranı ile süreci tamamlayacak. Bir önceki memur zammı görüşmelerioldukça çetin geçmiş ve memur sendikaları ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk arasında ciddi bir kriz meydana gelmişti. 

MEMUR MAAŞ ZAMLARI BELLİ OLACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin önemli ilk sınavını Ağustos ayında memur toplu sözleşme görüşmelerinde verecek. Memur sendikaları ile yapılacak olan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleriyle 3 milyon 150 bin memurun 2022 ve 2023 maaş zam oranları belli olacak. Memur maaş zam oranı aynı zamanda 2 milyon 330 bin memur emeklisinin de maaş zammı olacak. 

MEMURLARA SEÇİM ZAMMI!

Memurlara Ağustos 2021'de yapılacak görüşmeler ile verilecek zamların bir başka özelliği de bu zamların seçim zammı olması olacak. 2023 yılında yapılacak olan seçim dönemini de kapsayacak bu zamlarda memur sendikalarının eli daha güçlü olacak. Seçim zamanı düşük memur maaş zammının özellikle AK Parti'ye olumsuz yansıyacağı düşüncesi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'i çok kritik bir karar verme süreci bekliyor. 

TAŞERON İŞÇİLER MAAŞ ZAMMI PAZARLIK MASASINA GÜÇLÜ OTURACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Vedat Bilgin memurların maaş zamlarından önce ise kamu işçilerinin 2021 ve 2022 maaş zamları için sendikalarla pazarlık masasına oturacak. Taşerondan kadroya geçen memurların ile defa toplu iş sözleşmesine dahil olacak olmaları bu görüşmeleri çok daha önemli hale getirecek. Taşeron işçilerin beklentilerinin yüksek olması nedeniyle Bakan vedat Bilgin'i pazarlık masasında zor anlar bekliyor. İşçi sendikalarının bu görüşmeler için birlikte hareket edeceklerini açıklamaları ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nı daha da zorlayacak. 

Yorumlar (0)