İŞKUR 6 Farklı Şehirde MEK Kursları Açıyor! Kursa Gidene Günlük 60 Lira Veriliyor! Başvuru Nasıl Yapılıyor?

İŞKUR 6 farklı şehirde Mesleki Eğitim Kursları açacak. Kursa katılım gösteren kursiyerlere günlük 60 lira ödeme yapılacak. Ödeme almanın şartları neler? Başvuru nasıl yapılacak? Tüm detaylar haberimizde...

İŞKUR 6 Farklı Şehirde MEK Kursları Açıyor! Kursa Gidene Günlük 60 Lira Veriliyor! Başvuru Nasıl Yapılıyor?

İŞKUR vatandaşlara destek olabilmek için çalışmalara devam ediyor. Kurum tarafından MEK kurslarının açılışı için çalışmalar devam ediyor. Salgın nedeniyle kapalı olan kursların yeni dönemde yeniden açılması bekleniyor. Bu kurslarda eğitime katılan vatandaşlara hem meslek kazandırılıyor hem de günlük ödemeler yapılıyor. Kurslara katılan kişilere 60 liralık ödeme yapılıyor.

Türkiye İş Kurumu tarafından gerçekleştirilen mesleği eğitim kurslarına katılmak isteyen vatandaşların, verilecek kurslar kapsamında kendilerine en uygun eğitimlere katılabilmelerine imkan tanınıyor.

MEK Kurslarına Başvuru Şartları Neler?

MEK Kurslarına katılmak için kişilerin işsiz olmaları ve İŞKUR’a kayıtlı olmaları gerekiyor. 15 yaşını doldurmuş ve İŞKUR kaydı olan kişiler başvuru yapabiliyorlar. Başvuru öncesinde, mesleğin gereklerine uygun olan tüm özel şartları sağlamış olmak ve daha önce kurum tarafından düzenlenen aynı meslek grubundaki eğitimlere katılmamış olmak son derece önemli. Emekli olanlar da bu kurslara katılım gösteremiyor.  Kurslara katılım çerçevesinde kişinin herhangi bir yaptırıma takılmış olmaması gerekiyor.

Eğitimlere Katılanlara Ne Kadar Ödeniyor?

İŞKUR tarafından açılan MEK kurslarına katılan kursiyerler için sanayi sektöründeki meslekler için düzenlenen eğitimler kapsamında 60 lira ödeme yapılıyor. Geleneksel meslekler için düzenlenen eğitim kursları için günlük 40 liralık ödeme yapılıyor. İstihdam garantisiz olan mesleki eğitim programları içinse 30 lira ödeme yapılıyor.

Bu süreçte İşte Anne Projesi ile 15 yaş altı çocuğu bulunan, sanayi sektörü için düzenlenen mesleki eğitim kurslarına katılan anneler için günlük ödenen ücret 95 lira olacak açıklandı. Mesleki eğitim kurslarına katılan ancak bakmakla yükümlü oldukları 2 ile 5 yaş arasında çocuklarının bulunması halinde aylık 400 liralık bakım desteği ödemesi yapılıyor. Bunların yanı sıra Genel sağlık sigortası primi, iş kazası ve meslek hastalığı ödemeleri de yapılacak.

Yorumlar (0)