İŞKUR TYP Çalışanları Tam Kapanmada Maaş Alacaklar Mı?

Türkiye'de tam kapanma dönemi başlarken vatandaşların en önemli gündem maddesi ekonomik hayatları oldu. İŞKUR TYP çalışanları tam kapanmada çalışacaklar mı? İŞKUR TYP çalışanlarına tam kapanmada maaş ödenecek mi?

İŞKUR TYP Çalışanları Tam Kapanmada Maaş Alacaklar Mı?

Türkiye tam kapanma sürecine dün akşam itibariyle resmen başladı. 17 Mayıs 2021 tarihine kadar sürecek olan tam kapanma çok sayıda vatandaşı etkileyecek. Muafiyet dışı kalan vatandaşlar evlerinde vakit geçirmek zorunda olacaklar. Ancak tüm vatandaşların tam kapanmada en önemli günmen maddi ekonomi oldu. Çok sayıda insan gelirinden olurken geçim sıkıntısı zirveye çıktı. Düşük maaşlı çalışanlar olarak bilinen İŞKUR TYP çalışanları da kendi durumlarının ne olacağını merak etmeye başladılar.

İŞKUR TYP ÇALIŞANLARI TAM KAPANMADA ÇALIŞACAKLAR MI?

İŞKUR Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında çok sayıda vatandaş kamu kurum ve kuruluşlarında süreli de olsa iş bulabilme şansı elde etmiştiler. Asgari ücrete yakın bir tutardan maaşları olan bu çalışanlara tam kapanmada uymak zorunda oldukları kurallar bildirilmeye başlandı. Buna göre Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmakta olan İŞKUR TYP'li çalışanlar hariç olmak üzere tüm İŞKUR TYP'li çalışanlar tam kapanma döneminde işe gitmeyecekler. Bu çalışanlar çalıştıkları kurum tarafından ücretsiz izne çıkarılmış olacaklar. 17 Mayıs 2021'e kadar TYP'li çalışanlar işe gitmeyecekler.

İŞKUR TYP ÇALIŞANLARI TAM KAPANMADA MAAŞ ALACAKLAR MI?

İŞKUR tarafından verilen bilgilere göre zorunlu olarak ücretsiz izne ayrılan İŞKUR TYP çalışanlarına mevzuat gereği çalışmadıkları günlerin ödemeleri yapılamayacak. Haliyle bu çalışanlar tam kapan döneminin tamamında maaş alamayacaklar. Bu vatandaşların nakdi ücret desteği kapsamına girip girmeyecekleri de bilinmiyor. O kapsama da alınmazlar sa çok ciddi bir mağduriyet doğmuş olacak. 

İŞKUR TYP ÇALIŞANLARI NE ZAMAN İŞ BAŞI YAPACAKLAR?

İŞKUR TYP çalışanları tam kapanmasın sona ermesinin ardından iş başı yapabilecekler. 17 Mayıs 2021'de çalışmaya başlayacak olan TYP'liler Mayıs ayının geri kalan iş günlerinde görevlerinin başında olacaklar.

Yorumlar (1)
Duygu Gürlek 1 ay önce
Geçen yıl da typliler çalışmadılar ama aylıkları kesilmedi bu yıl için çalışanlara büyük haksızlık yapılmış olacak