İŞKUR'dan İşsizlere, Kadınlara Günlük 108 TL Yevmiyeyle Meslek Kursu

İş arayanlar için özel kurs programları bulunan İŞKUR istihdamın sürekli artmasını amaçlıyor.

İŞKUR'dan İşsizlere, Kadınlara Günlük 108 TL Yevmiyeyle Meslek Kursu
İş arayanlar için özel kurs programları bulunan İŞKUR istihdamın sürekli artmasını amaçlıyor. Kadınlara, işsizlere, annelere hatta öğrencilere yönelik mesleki kursları bulunan İŞKUR, her kesime günlük yevmiye ödüyor. İŞKUR tarafından sağlanan bu kurslara yapılan ödemeler 2021 yılının girmesinin ardından güncellendi. Yeni dönemde daha yüksek günlük yevmiye ödeme yapacak İŞKUR'un programlarından yararlanmak isteyenler ise aşağıdaki aşamaları izleyecekler.

İŞKUR KURSLARI HEM MESLEK HEM İŞ HEMDE YEVMİYE OLANAĞI SUNUYOR

İŞKUR tarafından sağlanan kursların en önemlisi İşbaşı Eğitim Kurslarıdır. Bu kurs genel olarak işverenler tarafından talep edilen alanlarda deneyimli personel yetiştirilmesinin sağlamaktır. Bu kurslara katılan hem işin başında tüm mesleki özellikleri öğrenirler hemde kurs sonrası iş sahibi olurlar. İŞKUR bu kurslara katılan vatandaşlara ise günlük ödeme yapar. Ödeme tutarı işsiz vatandaşlar için en yüksek tutarda olurken öğrenciler için daha düşüktür.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

İşbaşı eğitim programları kapsamında eğitim iş sahibi olmak isteyenler için sağlamaları gereken başvuru koşulları İŞKUR tarafından yayımlandı. Kurum vatandaşların yaş şartından, işsizlik durumlarına kadar olan tüm şartları bir bir sitesinden duyurdu. Aşağıda yer alan şartları sağlayanlar İŞKUR programlarına başvuruda bulunabilirler.

  • Adayın İŞKUR'a kayıtlı işsiz olması.

  • İŞKUR programlarına 15 yaşından büyük olanlar başvuru yapabilir.

  • Kurs ilanı yayımlayan işverenlerin bu duyurularına, birinci veya ikinci dereceden akrabaları başvuramaz.

  • İŞKUR kurslarına emekliler başvuramaz.

  • İŞKUR programlarına başvuru için iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak gerekiyor.

  • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak.


İŞKUR PROGRAMLARINA BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Başvuru koşullarını sağlayan adaylar, İŞKUR'un resmi sitesinde yer alan kurs ilanlarını takip ederler. Kendilerine uygun bir kurs ilanı bulan adaylar, kurumun resmi sitesinden online başvuru yada İŞKUR İl İlçe Müdürlüklerinden danışmanlar aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

KİME NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

İŞKUR programlarına katılanlara yapılan ödemelere dair İŞKUR'un ilan ettiği liste şu şekilde;

İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL, işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 95 TL, geleceğin meslekleri olarak belirlenen mesleklerde düzenlenen programlarda katılımcılara günlük 100 TL ödeme yapılır. Ayrıca 2 ile 5 yaş arasında çocukları olanlara 400 TL bakım desteği ödenir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)