İŞKUR'dan İşte Anne Projesiyle Annelere Günlük 108 Lira Kazançla İşbaşı Eğitimi

Türkiye İş Kurumu vatamdaşlara çeşitli programlar ile destek olmaya devam ediyor. İŞKUR'un 2021 yılında devam eden programlarından birisi de İşte Anne Projesi. Bu proje ile anneler mesleki öğrenim sağlayabilir ve günlük kazanç elde edebilirler.

Türkiye İş Kurumu vatamdaşlara çeşitli programlar ile destek olmaya devam ediyor. İŞKUR'un 2021 yılında devam eden programlarından birisi de İşte Anne Projesi. Bu proje ile anneler mesleki öğrenim sağlayabilir ve günlük kazanç elde edebilirler.

İşte anne projesiyle Türkiye İş Kurumu, mesleği olmayan annelerin ve diğer vatandaşların meslek sahibi olmalarını sağlamak. 

Proje ile ayrıca işverenler de talep ettikleri meslek gruplarından işi bilen deneyimli personel sağlamış olacaklar. İŞKUR’un geçtiğimiz dönemlerde oldukça seviyelen bu programları 2021 yılında da devam edecek. 

İŞTE ANNE PROJESİYLE HEM GÜNLÜK KAZANÇ HEM MESLEK SAHİBİ OLMA ŞANSI

İŞKUR tarafından yürütülen İşbaşı Eğitim Programları kuruma kayıtlı işsiz olan vatandaşların mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimi almaları amacıyla sağlanır. Bu program ile vatandaşlar meslek sahibi olacaklar. Özel başvuru koşullarının sağlanması durumunda dahil olunan bu projeler için İŞKUR adayların sağlamaları sağlamaları gereken koşulları açıkladı. 

İşbaşı Eğitimlere katılacak olanların ilk şartı İŞKUR’a kayıtlı olmaları ve herhangi bir işlerinin olmaması. Bir diğer koşul ise kişilerin 15 yaşından büyük olmaları gerekiyor. Kurslara katılacak olan adayların, kurs ilanı açanların birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamaları bir diğer koşul. Emekli olanlar söz konusu programlardan faydalanamıyorlar.

İŞKUR adayların sağlamaları gereken diğer koşullara dair ise “Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak. İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak.” şartlarını açıkladı. 

GÜNLÜK YEVMİYE VERİLECEK

İşbaşı Eğitim Pogramları sadece annelere yönelik değil. Mesleği olmayan her vatandaş söz konusu programlardan faydalanma hakkına sahip. Pogramlara katılanalra yapılan ödemeler ise şu şekilde;İş arayan statüsündeki vatandaşlar için günlük 108,68TL, öğrenciler için 81,51TL, işsizlik ödeneği alanlar için 54,34TL zaruri gider ödemesi yapılır. 

İşte Anne Projesi kapsamında 0-15 yaş arasında çocuğu olan, İş Kulübü faaliyetlerinden faydalanan ve akabinde işbaşı eğitim programlarına katılan kadınlara günlük 95 TL zaruri gider ödemesi yapılır. Geleceğin meslekleri için 100 TL ödenir. Ayrıca annelere bakıcı desteği de sağlanır. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir