İslam Memiş Bu Seviyeden Dolar ve Altın Alınır Mı Sorusuna Yanıt Vererek Yeni Tahminlerini Açıkladı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yeni bir değerlendirme yaparak dolar, gümüş ve altın için haftanın fotoğrafını çekti. Dolar yükselir mi, altın düşer mi, gümüş ne zaman alınır? İşte bu haftanın piyasa analizleri...

İslam Memiş Bu Seviyeden Dolar ve Altın Alınır Mı Sorusuna Yanıt Vererek Yeni Tahminlerini Açıkladı
Altın ve Para Piyasaları uzmanı İslam Memiş son dönemlerin en çok merak edilen sorularına cevap verdi. Türkiye'deki piyasaları yorumlayan İslam Memiş dolar, altın ve gümüş fiyatlarına dair yorumlarda bulundu.

Genel bir ekonomi gündemi değerlendirmesi yapan İslam Memiş, “Piyasalarda endişeler devam ediyor. Alım fırsatı için fırsat kollayanlar var. Merkez Bankası'nın faiz kararlarına dair beklentiler konuşulmaya başlandı. Dolar kurunda bugün tansiyon yine düşmedi ve güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. Kurun düşüşüne dair hükümet yetkililerinden ve ekonomi yöneticilerinden önemli bir açıklama gelmedi. Dolardaki yön şu anda yükseliş olarak görülüyor. Şu anda yukarı yönlü hareketler devam ediyor.” dedi

BUGÜN DOLAR ALINIR MI?

Dolara yatırım yapmak isteyenlerin sorularına yanıt veren İslam Memiş, “Herkes heyecanla “Dolar alalım mı” sorusunu sormaya devam ediyorlar. 6,90 TL seviyesinden, 7,20 TL seviyesinden almayanlar bu soruları soruyorlar. Dolar kuru ne zaman yukarı yönlü atılım yapsa yatırımcı bu soruları yöneltiyor. Dolar kurunun bir açıklama ve müdahale gelmeden alım yönlerindeki pozisyonlarından alınmaması gerektiğini söyledim. 7,50 TL – 8,50 TL aralığındaki dolar kuru riskli bir fiyatlamadır. Sabırla beklemek gerekir. Dolar kurundaki yükselişler sağlıksız olduğu için dikkat etmek gerekir.” dedi.

GRAM ALTIN 600 TL OLACAK MI?

Gram altın fiyatlarına dair değerlendirme yapan İslam Memiş, “Altının ons fiyatı baskı altında kaldığı için yükseliş sınırlı kalıyor. Ancak gram altında dolar kurunun etkisi ile yükselişlerin bir miktar gerçekleşmesi adına bir potansiyel var. Ancak zamanında gram altın almayanlar için bu seviyelerden alış yapmak orta ve uzun vadede alınabilir. Ancak kısa vadede alım için düşünülmemeli. Bunun yanında dolar kurunda bir gerileme beklentisi var. O gerileme gerçekleşir ve ons altında da ciddi bir fiyat yükselişi meydana gelmezse gram altında da bir gerileme olabilir. O yüzden gram altına dikkat etmek gerekir. Bence sabırlı olunması gerekir. Orta ve uzun vadedeki gram altın yatırımcıları da 550 – 600 TL seviyelerini beklesinler ve ona göre altından çıkmayı düşünsünler. Ciddi bir kaos ortamı var. Bu belirsizlikte elinizdeki varlıkları kaptırırsanız yerine koyamayabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Gümüş fiyatlarına dair yorumunu da açıklayan İslam Memiş, “Gümüş açısından da orta ve uzun vadede gümüş satılmamalı. Gümüş bugünlerde bir alım fırsatı vereceğini tahmin ediyorum. Şu anda kargaşa olduğu için gümüşü satın düşünce yerine koyalım demek doğru bir yatırım hareketi olmaz. Düşüşlerin kalıcı olacağını tahmin etmiyorum.” dedi.

ONS ALTIN DÜŞER Mİ?

Ons altının fiyatının ne şekilde ilerleyeceğine dair analizini de duyuran İslam Memiş, “Ons altında 1.715 dolar seviyesi aşağı yönlü kırılırsa 1,680 dolar seviyelerini yeniden görmemiz mümkün olabilecek. Kısa vadede bu seviye test edilebilir. Ons altın ne kadar daha baskılanmaya devam edecek bunu takip etmek gerekir.” ifadelerini kullandı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)