İslam Memiş İle Uzman Yorumu: Merkez Bankası Faiz Artırırsa Altın Ne Olur, Faiz Artırımı Kararı Çıkarsa Gümüş ve Altın Fiyatları Düşer Mi, Yükselir Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklanacak olan ilk faiz kararı piyasalar tarafından merakla beklenmeye devam ederken dolar ve altın yatırımcısı da piyasaları yakından takip ediyor.

İslam Memiş İle Uzman Yorumu: Merkez Bankası Faiz Artırırsa Altın Ne Olur, Faiz Artırımı Kararı Çıkarsa Gümüş ve Altın Fiyatları Düşer Mi, Yükselir Mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından açıklanacak olan ilk faiz kararı piyasalar tarafından merakla beklenmeye devam ederken dolar ve altın yatırımcısı da piyasaları yakından takip ediyor. Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı için geri sayım hızlanırken özellikle de altın ve gümüş fiyatları üzerindeki etkisi merak konusu olmuştu. Konu hakkında değerlendirme Altın ve Para Politikaları Uzmanı İslam Memiş uzman yorumu arayan kişiler için teknik analiz videosu yayımladı. İslam Memiş son yorum, altın fiyatları ve gümüş fiyatları yorumu ile Merkez Bankası faiz kararı etkisi haberimizde...

Altın ve Para Politikaları Uzmanı İslam Memiş yaklaşan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı öncesi değerlendirme videosu yayımladı. Merkez Bankası faiz kararı Kasım 2020 beklentisi rakamları açıklanırken olası faiz kararı senaryolarını değerlendiren İslam Memiş altın fiyatları ve gümüş fiyatları için değerlendirmede bulundu. TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİR Mİ, FAİZ İNDİRİMİ KARARI ÇIKARSA, FAİZ İNDİRİRSE ALTIN FİYATLARI NE OLUR?Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın ilk kararı piyasalar tarafından büyük bir heyecanla bekleniyor. Çünkü Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevinden alınması ve yerine Naci Ağbal'ın atanması bir siyasi karar sonucu alınmıştı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal piyasalara toplantı öncesinde "ben faizleri arttıracam" mesajını sert bir şekilde verdi. Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da yapılan grup toplantısında acı reçete açıklaması ile Merkez Bankası başkanının yapmış olduğu faiz artışı vurgusunu teyit etti. Yani piyasalara her türlü faiz artışı sinyali verildi. Bu saatten sonra Merkez Bankası faiz artırımı yapmaz, faiz indirirse Türk ekonomisi sarsılır. Zaten kesinlikle böyle bir ihtimal yok. Merkez Bankası faiz indirimi yapmayacak. Eğer böyle bir şey olursa dolar kuru uçar. 

MERKEZ BANKASI KAÇ PUAN FAİZ ARTIRIMI YAPACAK, FAİZ ARTIŞI KARARI ALTIN FİYATLARI VE DOLAR KURU NASIL ETKİLENECEK?Dolar kurunda, altının ve gümüş gram fiyatında geçen hafta sert geri çekilmeler gördük. Ben bu seviyelerde kademeli alımları tavsiye ettim. Şu anda altın 1880 dolar seviyesinde seyrediyor. 540 lira seviyesinen 80 lira gerileyen bir altın var karşımızda. 460 lira seviyesine kadar gerileyen bir altın gördük. 450 lira olsa ne olur. Ben fiyatlama konusunda bu seviyeler arasında çok büyük bir fark görünmüyor. Merkez Bankası piyasa beklendtisi en düşük 200 baz puan, en yüksek 600 baz puan. Yani en düşük 200 baz puan ve en fazla 600 baz puan bir faiz artışı yapılması normal kabul edilecek. Merkez Bankası faiz kararı öncesi bir toparlanma bekliyroum. Bu yatırımcıların riskten kaçmak için bir pozisyon, bir uyarı olabilir. 7.90 TL seviyesine kadar yükseliş yaşanabilir. 400 baz puan üzeri bir faiz artışı kararı çıkarsa dolar kuru 6 liraya kadar düşer mi? Düşer ama ben bu düşüşü kademeli olarak yaşanacaktır diye düşünüyorum. Diğer yandan gram altında da böyle bir karar sonrasında gevşeme yaşanabilir. 500 - 600 baz puan faiz artışı çıktığı anda 450 liranın altı görülebilir. Kurlarda da sert bir düşüş yaşanabilir. Ben 200 - 300 baz puanlık bir faiz artışı bekliyorum ve bunun da piyasalar tarafından önceden fiyatlandığını düşünüyorum. Geçen hafta yaşanan geri çekilmeler iyi bir alım fırsatı sunmuştu. Ben de bunu kademeli olarak alım fırsatı olarak değerlendirdim ve kademeli alım yaptım. Ben alım yönündeki pozisyonlarımı kapatıyorum diyenler olabilir. Gümüş geçen hafta 5,80 TL seviyesine kadar yaşanan bir geri çekilme yaşanmıştı. Ancak bu hafta yeniden yükselişe geçti. Kaçan balık her zaman büyük olacağı için arkasında ağlamaya gerek yok. Piyasada her zaman herkesin çok kazanmasını isterim ama ne yazık ki öyle bir piyasa yok. 80 liralık gram altın fiyatındaki düşüşü değerlendiremeyen kişiler ne yazık ki üzülebilir" değerlendirmesinde bulundu. Emlak365.com


Yorumlar (0)