İslam Memiş Ons Altın 2.000 Dolar, Ons Gümüş 40 Dolar Seviyesini Aşacak Diyerek Yeni Tahminlerini Açıkladı!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş son günlerde meydana gelen ekonomik gelişmeleri yorumlayarak altın ve gümüş yatırımcılarına fikir verecek değerlendirmelerde bulundu. Altın ve gümüş fiyatları yükselecek mi? Altın ve gümüş yatırımı yapmak mantıklı mı?

İslam Memiş Ons Altın 2.000 Dolar, Ons Gümüş 40 Dolar Seviyesini Aşacak Diyerek Yeni Tahminlerini Açıkladı!
Türkiye'de altın ve gümüş piyasaları hakkında görüşleri ile her zaman fark yaratan ekonomistlerden olan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş son değerlendirmesini kamuoyu ile paylaştı. Altın ve gümüş fiyatları hakkındaki beklentilerini açıklayan İslam Memiş yatırımcıların alması gereken pozisyonları da açıkladı.

Emtia piyasalarındaki son gelişmeleri yorumlayan İslam Memiş, “Emtia piyasaları geçtiğimiz haftayı yükselişle kapattı. Daha önce altının bir alım fırsatı sunacağını ve dolar kurundaki gerilemenin buna neden olacağını söylemiştim. Dolar kurunda 7,70 TL seviyesinde tahminime devam ediyorum. Merkez Bankası 15 Nisan'da faiz kararını açıklayacak. Merkez Bankası'nın bir faiz değişikliğine gideceğini tahmin etmiyorum. Dolayısı ile TL varlıklarında nefes alabilen bir süreci düşünmek gerekir.” dedi.

SON ALIM FIRSATI

Dolar kurunda kalıcı olmayan gerilemenin emtia piyasalarında son bir alım fırsatı olacağını söyleyen İslam Memiş, “Dolar kurunda 8 TL'nin aşağısına geri çekilmeler kalıcı olmayacaktır. Ancak bu geri çekilme kısa süreli olsa da altın ve gümüşün gramında alım fırsatı vereceğini tahmin ediyorum. Altının ons fiyatındaki yükselişler gram altının yükselişinde etkili oldu. Ancak elinde TL bulunduran yatırımcısına sık sık bunlar alım fırsatıdır demiştik. 400 TL seviyesinde alım fırsatı dediğimizde gram altın alanlar 440 TL ve 450 TL seviyesinde satış yaptılar. Keşke yapmasalardı. Kısa vadeli işlem yapıyorsanız TL ile değil dolar ile işlem yapılmalıdır.” ifadelerini kullandı.

GÜMÜŞ VE ALTIN FİYATI TAHMİNLERİ

Altın ve gümüş fiyatlarına dair tahminlerini açıklayan İslam Memiş, “Gümüşün gram fiyatında da bir geri çekilme bekliyorum. Bu geri çekilme son kez alım fırsatı olacaktır. Ancak bunu değerlendirmeyenler ciddi bir kazanç imkanını kaçıracaklardır. Gram gümüş için yaz aylarında 10 TL seviyelerini görmemiz sürpriz olmayacaktır. Altının ons fiyatında ise 1.950 dolar yukarı yönlü kırıldıktan sonra 2.000 dolar seviyesinin üzerinde ataklar gerçekleşebilir. Ons gümüşte ile 40 dolar seviyesine dair beklentimizi koruyoruz.” şeklinde konuştu.

PANİĞE KAPILMAYIN

Yatırımcıların fiyat gerilemelerinde paniğe kapılmamaları gerektiğini ifade eden İslam Memiş, “Ellerinde altın ve gümüş bulunan yatırımcılar fiyat gerilemelerinde paniğe kapılıp kısa vadeli olarak hareket etmemelidirler. Dolar kurunun 9 TL'nin üzerine çıkmasının ardından tüm değerli metallerin fiyatlarında yükseliş meydana gelecektir. Ancak kısa vadeli hareket edip daha fazla zarar etmeyeyim diyecek olan yatırımcılar bu kazançlardan mahrum kalacaklardır. Emtia piyasalarına yatırım yapanlar orta ve uzun vade seçeneklerini kullanmalıdırlar.” dedi.

Not: Haberimizde Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'in yorum ve değerlendirmelerine bilgilendirme amacıyla yer verilmiştir. Burada yer alan yorumlarla yatırımlara yön verilmemelidir. Sitemiz herhangi bir şekilde yatırım tavsiyesi vermemektedir.
Yorumlar (0)