İşsiz Kalanların Emeklilik Primlerini Devlet Karşılayacak

Yeni dönem teşvikler kapsamında sağlanacak desteklerden bir tanesi de işsiz kalan vatandaşlar için olacak. Çalışma Bakanı Selçuk tarafından yapılan açıklamada, işsiz kalan vatandaşlar 3 ay içinde işe girmeleri durumunda işsiz kaldıkları sürelerin primleri devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

İşsiz Kalanların Emeklilik Primlerini Devlet Karşılayacak

Çalışma Bakanlığı'nın önümüzdeki günlerde TBMM'ye sevk etmeyi planladığı Yeni İstihtdam Paketinde işsiz kalan vatandaşlar için de önemli düzenlemeler bulunuyor. 

İŞSİZ KALANLARA PRİM DETSEĞİ GELİYOR

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yeni istihdam paketinde yer alacak olan düzenlemelere dair bilgi verdi. 

Yeni pakette 'Hızlı İşe Dönüş Desteği' programının bulunduğunu ifade eden Bakan Selçuk, bu teşvik ile vatandaşların işe hızlı girmelerinin sağlanacağını duyurdu. Bakan Selçuk tarafından duyurulan hızlı işe giriş desteği detayları şöyle;

"Hızlı işe dönüş desteğiyle işsizlik ödeneği alırken 3 ay içerisinde istihdama katılanların sigorta primlerini işsiz kaldıkları süre kadar devlet olarak karşılayacağız. Böylece işsizlik ödeneğinden yararlandırılan kişilerin işsiz kaldıkları süre azaltılacak ve iş gücüne daha çabuk geri dönmeleri teşvik edilecek." 

Çalışma Bakanlığı bu destek ile , işsizlik ödeneği alanların yeniden istihdama katılımını teşvik edilmiş olacak. 

ESNEK ÇALIŞMA MODELLERİ GELİYOR

Yeni İstihtdam Paketine ilişkin konuşmasında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ayrıca esnek çalışma modellerine dair de açıklamalarda bulundu. Avrupa'da yarı zamanlı çalışma modellerinin daha sık kullanıldığını ifade eden Bakan Selçuk Türkiye'de esnek çalışma modelinin diğer Avrupa ülkelerine göre düşük seviyede olduğunu söyledi. 

Bakan Selçuk esnek çalışma modeli ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki kişilerin istihdama daha kolay katılmalarının amaçlandığını söyledi. Yeni çalışma modeline ilişkin ise Bakan Selçuk "Bu kapsamda belirli süreli iş sözleşmesi en fazla 2 yıl olmak üzere imzalanabilecek. 2 yıl dolduğunda işverenler bu sözleşmeyi aynı işçiyle tekrarlayamayacak." ifadelerini kullandı. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)