İşsizlere Günlük 108 TL, Kadınlara 110 TL Ödeniyor! İş Garantili Meslek Kursları

Çalışma hayatında yer almayan vatandaşların istihdama dahil olabilmeleri adına çok sayıda program devrede.

İşsizlere Günlük 108 TL, Kadınlara 110 TL Ödeniyor! İş Garantili Meslek Kursları
Çalışma hayatında yer almayan vatandaşların istihdama dahil olabilmeleri adına çok sayıda program devrede. SGK'nın, Maliye Bakanlığı'nın, İŞKUR'un ve Aile Bakanlığı'nın sağladığı desteklerin ortak amacı işsizlik sorununun çözülmesi.

Bu alanda atılan en önemli adımlardan bir tanesi de İŞKUR tarafından yürütülen İşbaşı Eğitim Programları. Talep edilen meslek gruplarında personel eğitiminin sağladığı bu kurslar ile vatandaşlar hem meslek sahibi oluyorlar hemde günlük yevmiye kazanıyorlar.

İŞSİZ VATANDAŞLARA BÜYÜK FIRSAT

Türkiye İş Kurumu üzerinden sağlanan işbaşı eğitim programlarının esas amacı kayıtlı işsiz sayısının azalması. Bu program ile işverenlerin talep ettikleri meslek gruplarında personel yetiştirilmesi sağlanıyor. İş başında mesleğin tüm ayrıntılarını öğrenen kursiyerler, programın ardından kolayca iş bulabiliyorlar. İşbaşı eğitim programları İŞKUR üzerinden yürütülüyor. Programa katılmak isteyenler işbaşı eğitimi yapacağı işyerini kendileri bulabileceği gibi Kurumumuzdan kendilerine işyeri bulunmasını da talep edebilmektedirler. Peki bu programlara kimler, hangi şartlarla katılabilir.Başvuru Şartları

İşbaşı eğitim programlarına başvuruda bulunmak isteyecek olan vatandaşların sağlamaları gereken şartlar var. Bu şartların ilki İŞKUR'a kayıtlı olmak ve işsiz durumda bulunmak. Diğer koşul ise 15 yaşından büyük olmak. Emekli durumda olanlar kurslara katılamazlar. Ayrıca son bir ayda SGK primi ödenmemiş olması da gerekiyor. Ayrıca meslek öğrenimin yapılacağı işverenin birinci veya ikinci dereceden akrabası olmamak gerekiyor.

GÜNLÜK NE KADAR ÖDEME YAPILIR?

İşbaşı kurslarına dahil olanlara ödemeler günlük yevmiye üzerinden hesaplanır. Yapılacak ödeme tutarı ise kişinin işsiz, öğrenci, kadın veya katıldığı programın meslek türüne göre değişir. 2021 yılında programlara katılanlara zaruri ihtiyaçları kapsamında sağlanan ödeme listesi şu şekilde;İşsiz Durumda Olanlar: Günlük 108.8 TL

Öğrenciler için: Günlük 81 TL

İşsizlik Maaşı Alanlar için: Günlük 54 TL

Kadınlar için: Günlük: 110 TL, Ayrıca Aylık 400 TL Bakıcı Desteği (2-5 yaş grubunda çocuğu olanlar için)

Geleceğin Mesleklerine Katılanlar için: Günlük 115 TL

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINA NASIL KATILINIR?

İşbaşı Eğitim Programlarına katılmak için İŞKUR'un web sitesinden size uygun duyuruları takip edebilirsiniz. Bunun dışında İŞKUR'un il ve ilçe müdürlüklerine giderek danışmanla görüşüp bu programlara dahil olmak istediğinizi bildirebilirsiniz. İşbaşı eğitim programları çok sayıda meslek grubu için yayımlanıyor.
Yorumlar (0)