İstanbul Altın Rafinerisi Stratejisti Açıkladı: Tepe Taklak Olan Ons ve Gram Altın Fiyatı Ne Olacak, Altın Almak ve Satmak İçin Doğru Zaman Mı?

Altın fiyatlarında dalgalanma tüm hızı ile devam ederken uluslararası piyasada ons altının fiyatı, iç piyasada ise gram ve çeyrek altın fiyatında düşüş yaşandı.

İstanbul Altın Rafinerisi Stratejisti Açıkladı: Tepe Taklak Olan Ons ve Gram Altın Fiyatı Ne Olacak, Altın Almak ve Satmak İçin Doğru Zaman Mı?

Altın fiyatlarında dalgalanma tüm hızı ile devam ederken uluslararası piyasada ons altının fiyatı, iç piyasada ise gram ve çeyrek altın fiyatında düşüş yaşandı. Altın fiyatlarında kar satışları başladı. Yaşanan kar satışları ile uluslararası piyasada ons altının fiyatı, iç piyasada ise gram altın ve çeyrek altın fiyatı tepetaklak oldu. Altın fiyatlarında sert düşüş hareketi hem altın almak isteyenler için fırsat alımı olur mu sorusunu gündeme getirirken elinde altını olanlar için ise satmak için doğru zaman mı sorusunu gündeme taşıdı. Altın fiyatları ne olur, ons altın düşmeye devam eder mi, 2 bin dolar olacak mı, gram altın yükselecek mi?

Altın fiyatları koronavirüs aşı haberleri, ABD Başkanlık seçimleri ve teşvik paketleri haberleri ile yönünü sert bir şekilde aşağıya çevirmişti. Piyasada yaşanan dalgalanmalar altın fiyatlarını olumsuz etkilerken riskli varlıklara dönen yatırım iştahı güvenli liman altında düşüşe neden oldu. ALTIN FİYATLARI NE OLUR, ONS ALTIN VE GRAM ALTIN DÜŞECEK Mİ, DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?GCM Yatırım Yardımcı Analisti Kaan Kutsar Sözcü Gazetesi'ne yapmış olduğu açıklamasında “Dolardaki yükseliş hem gram altın fiyatlarının düşüşünü sınırlıyor hem de toparlanmasına destek oluyor. Haftalık görünümde beklentimiz gram altının 455-470 TL arasında seyretmesi. Aşı çalışmalarının pozitif yönde ilerlemesi ve tedavi için birden fazla aşının bulunması küresel risk iştahının canlı kalmasını sağlarken güvenli liman ihtiyacının azalması ile altın fiyatlarının giderek daha fazla baskı altında kaldığını görüyoruz.Teknik açıdan bakıldığında da bu baskı kendini net şekilde gösteriyor. Öyle ki zaman zaman oluşan hareketliliğe karşın 1900 doları aşamayan altın fiyatları aşağıda ise en güçlü destek olan 1850 doların kırılması ile birlikte belirgin şekilde geri çekildi. 1850 doların altında kalındıkça ons altının 1800 doların da altını test etme potansiyeli taşıdığını göz önünde bulundurmak gerekiyor" diyerek altında önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini dile getirdi. 

ALTIN FİYATLARI NEDEN  DÜŞTÜ?BDDK tarafından alınan aktif rasyosu oranı kararı, Koronavirüs aşı haberleri ile oluşan iyimserlik, Trump tarafından yapılan açıklama ile Joe Biden dönemine yumuşak geçiş yapılacağı sinyalinin alınması, Biden’ın Hazine Bakanlığına eski Fed Başkanı Janet Yellen’i atayacak olması ile ekonomide toparlanmanın hızlanacağının beklentisi. ÜNLÜ STRATEJİST AÇIKLADI:İstanbul Altın Rafinerisi Stratejistİ Haluk İzzet Mutlu A Para Haber Kanalının canlı yayınında yapmış olduğu açıklamasında ons altın fiyatında “Dünyanın en büyük fiziki altın fonlarından biri son 1 haftada 35 tonluk bir satış yaptı” diyerek uluslararası piyasada oluşan 2 bin 300 dolarlık ons altın beklentisinin kırıldığını söyledi. Altında geri çekilme sürecek mi, altın almak için doğru zaman mı sorusuna yanıt veren Mutlu "Ons altın fiyatındaki geri çekilme bir bekle gör dönemi olarak görülmeli. Ekonomi yönetimleri tarafından açıklanan verilerde olumlu gelişmeler yaşanırsa altın fiyatlarında kırılma hızlanacak. Örnek vermek gerekirse Bank Of America 2021 yılının Ekim ayında 3 bin dolarlık bir ons altın tahmini yapmıştı bunu aşağı yönlü revize etti. Büyüme rakamları yukarı çekilirken altın beklenti rakamları hep geri çekildi. Amerika'da ki teşvikler ve aşının gerçekten piyasalar üzerindeki etkisi ve büyüme rakamları olacak. Benim tahminim altın yukarı yönlü gidecektir ancak 2 bin - 2 bin 300 dolarlık beklenti ons altın için artık kırıldı" diyerek bir daha görülebilecek en büyük tepe noktalarının artık en fazla bu noktalar olabileceği öngörüsünde bulundu. Emlak365.com


Yorumlar (0)