İstifa Durumunda Kıdem Tazminatı Ödenir! Sağlık, Mobbing, Eksik Prim, İzin, Evlilik, Askerlik, 7000 Gün

Bir işyerinde uzun süre çalışıp yeterli prim gün sayısına ulaşanlar istifa etmeleri durumunda kıdem tazminatı alırlar. Peki kıdem tazminatı alınabilmesi için kaç gün prim ödenmesi gerekiyor? SGK Uzmanı yanıtladı.

İstifa Durumunda Kıdem Tazminatı Ödenir! Sağlık, Mobbing, Eksik Prim, İzin, Evlilik, Askerlik, 7000 Gün
Herhangi bir işyerinde çalışanlar için kıdem tazminatı, çalışanın sigortası konumundadır. İşyerinin çeşitli nedenlerden dolayı çalışanın işine son vermesi durumunda ödenen kıdem tazminatında farkı özel durumlarda mevcut.

Çalışanların işten çıkarılmasının dışında istifa durumunda da kıdem tazminatı ödenir. İstifa durumunda ödenen kıdem tazminatı ise iki ayrı şekilde ödenir. Birincisi çalışana sağlanan özel haklar kapsamında iş yerinde yaşadığı sorunlar kapsamında ödenir. İkinci durum ise prim gün şartı ile kıdem tazminatı.

HANGİ İSTİFA DURUMLARINDA KIDEM TAZMİNATI ÖDENİR?

Çalışanın işyerinde yaşadığı bazı durumlar, sağlığında meydana gelen sorunlar, kadın çalışanların evlenmesi, erkek çalışanların askere gitmesi istifa durumunda kıdem tazminatı ödenmesini gerektirir. Çalışanların kıdem tazminatlarına ilişkin bu özel durumların listesi sizlerle.

Sağlık Durumu

Çalışanın sağlık durumu, çalıştığı iş nedeniyle kötüye gitmişse, işin niteliği kapsamında çalışanın sağlığı bozulmuşsa istifa edebilir ve kıdem tazminatı alabilir.

SGK Prim, Mobbing, Resmi Tatillerde Çalışma 

Çalışanlara uygulanan mobbing, psikolojik şiddet istifa durumunad kıdem tazminatı ödenmesini gerektirir. Eğer işveren çalışanların maaşları üzerinden SGK prim ödemesi yapmıyor daha düşük seviyeden prim ödüyorsa bu durum kıdem tazminatı hakkı sağlar. Bunun dışında çalışanlar dini bayramlar, resmi tatillerde zorla çalıştırılıyor ve ek mesai ücreti ödenmiyorsa istifa durumunda kıdem tazminatı alabilirler.

Kadınlarda Evlilik Erkeklerde Askerlik

Çalışma hayatında yer alan kadınlar evlendiklerinde kıdem tazminatı alarak istifa ederler.

Çalışma hayatında yer alan erkekler askere gittiklerinde kıdem tazminatı alarak istifa edebilirler.

7000 GÜN PRİMİ OLAN ÇALIŞANLAR KIDEM TAZMİNATI ALARAK İSTİFA EDEBİLİRLER

SGK uzmanı Ekrem Sarısu bir çalışanın istifa durumunda kıdem tazminatı ödemesine ilişkin sorusuna yanıt verdi. Çalışan sorusunda kendisine dair "1 Ocak 1988 doğumluyum. SSK giriş tarihim 10 Mart 2006 olup 4600 gün prim ödemem var." bilgilerini verdi.

Bu bilgiler kapsamında ne zaman emekli olabileceğini ve istifa etmesi durumunda kıdem tazminatı hakkı olup olmadığını sordu. 

Sosyal Güvenlik Uzmanı ve Posta Yazarı Ekrem Sarısu sorunun emeklilik kısmını "Emekli olmak için; 7000 gün prim ödeme ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. 2400 gün daha prim ödeyerek priminizi 7000 güne tamamlamanız şartıyla, 60 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." şeklinde yanıtladı.

Sorunun kıdem tazminatı ile ilgili olan kısmına dair ise Ekrem Sarısu "Emekli olmak için aranan şartlardan yaş dışındaki şartları sağlayanlar işlerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabiliyor. İşinizden kıdem tazminatı alarak ayrılmak için primi 7000 güne tamamlamanız gerek." yanıtını verdi.
Yorumlar (0)