İstifa Durumunda Kıdem Tazminatı Sağlayan 7 Neden

Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar için kıdem tazminatı ödemeleri, sigorta konumunda.

İstifa Durumunda Kıdem Tazminatı Sağlayan 7 Neden
Çalışma hayatında yer alan vatandaşlar için kıdem tazminatı ödemeleri, sigorta konumunda. Çalışanların en önemli haklarının başında gelen kıdem tazminatı, özellikle çalışanın işten çıkarılması sürecinde sağlanıyor. Peki kıdem tazminatı sadece işten çıkarılma durumunda mı ödeniyor? İstifa eden çalışanlar, personeller kıdem tazminatı alabilirler mi?

İSTİFA EDENLER KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Kıdem tazminatı ödemeleri belli koşulların sağlanması durumunda ödeniyor. Kıdem tazminatı ödemelerine ilişkin en temel şart, çalışma süreci. Bir personelin işten çıkarılması durumunda kıdem tazminatı alabilmesi için en az bir yıllık çalışan olması gerekiyor. Aynı işte en az bir yıl çalışan ve sigortası ödenen personel kendisi ile ilgisi olmayan nedenlerden dolayı işine son verilirse kıdem tazminatı ödemesi alır. Kıdem tazminatı ödemesi istifa durumlarında da ödenir ancak şartları bulunuyor.İstifa Durumunda Kıdem Tazminatı

1-) Çalışanın sağlık durumu iş nedeniyle bozulmuşsa, ağır çalışma şartlarından yani işin niteliğinden doğan bir sebeple işçi sağlığını kaybetmişse bu gerekçe ile kıdem tazminatı alabilir.

2-) Çalışanın işyerinden kıdem tazminatı olmadan işinden çıkarılmaya çalışılması, mobbing, psikolojik şiddet uygulanması durumunda ve bu durumun kanıtlanabilmesi şartıyla kıdem tazminatı alınabilir.

3-) İşveren tarafından, işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse, işçi istifa ederek kıdem tazminatı alabilir.

4-) İşçinin SSK primleri gerçek ücretten yatırılmıyorsa, daha düşük düzeyden yada asgari ücret üzerinden yatırılıyorsa işçi kıdem tazminatı alabilir.

5-) Resmi tüm tatillerde, dini bayramlarda işçi zorla çalıştırılıyorsa, çalıştırıldığı halde parası ödenmiyorsa işçi kıdem tazminatı alarak istifa edebilir.

6-) Kadın işçi, evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde evlilik nedeniyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı talep hakkına sahip olacaktır.

7-) Erkek işçi askerlik nedeniyle işyerinden ayrılırsa kıdem tazminatı alarak işinden ayrılabilir.NE KADAR KIDEM TAZMİNATI ÖDENİR?

Kıdem tazminatı ödemeleri çalışanın brüt maaşı üzerinden ödenir. Çalışanlar bir yıllık çalışma süreleri kapsamında 1 aylık brüt maaş tutarında kıdem tazminatı alır. Örneğin asgari ücretle çalışan işçi, bir yıl sonra işinden atılırsa yada haklı ve kanıtlanabilir sebepten işinden istifa ederse 3577 TL kıdem tazminatı alır. Eğer çalışan 5 senedir aynı işyeri çalışıyorsa ödenecek rakam 5 yıl x 3577 TL = 17 bin 875 TL kıdem tazminatı alır.
Yorumlar (0)