İstifa Etseniz de Kıdem Tazminatı Hakkınız Var! İşte Bilmeniz Gereken Haklar

Çalışma hayatında yer alan kadın ve erkeklerin bir kısmı istifa etmesi durumunda kıdem tazminatını nasıl alabileceğini merak ediyor.

İstifa Etseniz de Kıdem Tazminatı Hakkınız Var! İşte Bilmeniz Gereken Haklar
Çalışma hayatında yer alan kadın ve erkeklerin bir kısmı istifa etmesi durumunda kıdem tazminatını nasıl alabileceğini merak ediyor. Emlak365.com olarak bizler hem kadın hem erkek çalışanlar için hangi durumlarda istifa edilirse işverenlerin kıdem tazminatı ödemek zorunda olduklarını derledik.

İSTİFA DURUMUNDA KIDEM TAZMİNATI

Bilindiği üzere kıdem tazminatı ödemeleri kişinin kendisiyle ilgili olmayan nedenlerden dolayı işinden olması durumunda ödenir. Diğer bir nedenden dolayı işinden çıkarılan personellere kıdem tazminatı ödemesi yapılır. İstifa durumunda da kıdem tazminatı ödenir. Ancak her istifa da ödenmez. Çalışanların haklı, kanıtlanabilir bir nedenden dolayı işlerinden ayrılmış olmaları gerekiyor.

Bir diğer istifa durumunda kıdem tazminatı ödemeleri ise kadın ve erkek çalışanlara yönelik özel durumların gerçekleşmesidir. Kıdem tazminatı gerektiren istifa durumlarına ilişkin tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

MADDE MADDE KIDEM TAZMİNATI ALINABİLECEK İSTİFA DURUMLARI

* Çalışanların iş nedeniyle sağlıkları bozulmuşsa, işin niteliğinden dolayı sağlığını kaybedenler, işinden istifa durumunda kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.

* Mobbing, psikolojik şiddet uygulanması kıdem tazminatı ödenmesini gerektirir.

* Personellerin SGK primleri alınan maaş üzerinden değilde daha düşük ücretten yatırılıyorsa istifa durumunda kıdem tazminatı alınır.

* Personeller resmi tatillerde, dini bayramlarda zorla çalıştırılmak isteniyor ve ek mesai ücreti ödenmiyorsa kişi kıdem tazminatı alarak istifa edebilir.

* Kadın çalışanlar evlilik nedeniyle işlerinden ayrıldığında kıdem tazminatı alırlar.

* Erkek çalışanlar askerlik nedeniyle işlerinden ayrıldıklarında kıdem tazminatı alabilirler.

NE KADAR KIDEM TAZMİNATI ALINIR?

Kıdem tazminatı ödemeleri aylık brüt ücret üzerinden ödenir. Her bir yıllık çalışma için bir aylık brüt kıdem tazminatı ödemesi yapılır. Örneğin 10 yıldır asgari ücretle çalışan bir personel, 2021 brüt asgari ücretin 10 katı kadar 3.577 TL x 10 = 35.700 TL kıdem tazminatı alır.
Yorumlar (0)