İstifa İddiası Sonrası Türk Lirası Dolar Karşısında Son 2 Senenin En Hızlı Değer Artışını Yaşadı, Kur Resmen Çakıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanan istifa açıklaması sonrasında Dolar / TL hareketli saatler yaşamaya devam ediyor.

İstifa İddiası Sonrası Türk Lirası Dolar Karşısında Son 2 Senenin En Hızlı Değer Artışını Yaşadı, Kur Resmen Çakıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın resmi sosyal medya hesabı üzerinden yayımlanan istifa açıklaması sonrasında Dolar / TL hareketli saatler yaşamaya devam ediyor. Henüz istifa haberi konusunda resmi bir açıklama gelmemesine rağmen dolar kuru büyük bir hızla düşerken TL cephesinde ise son 2 senenin en hızlı değer yükselişi yaşandı. Dolar kuru ne kadar, dolar neden düşüyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan Berat Albayrak'ın istifasını kabul ederse dolar kuru düşer mi, istifa kabul edilmezse dolar kuru ne olur?

Ekonomi ve finans piyasaları hafta sonunu oldukça hareketli geçirdi. İlk olarak Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazete ile sürpriz bir şekilde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat  Uysal'ın görevden alınması ve yerine Naci Ağbal'ın atanması ile şok yaşayan piyasalar ardından ikinci büyük şoku Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklama ile yaşadı. HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK İSTİFA MI ETTİ?Konu hakkında henüz resmi kurumlar tarafından açıklama halen yapılmazken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın resmi instagram hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklamasında sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa ettiği bilgisi paylaşıldı. Açıklamanın gündeme bomba gibi düşmesi üzerine resmi bir yalanlama gelmemesi ve AK Partili isimler tarafından Bakan Albayrak'a destek mesajları paylaşılması istifa haberinin doğru olma ihtimalini ortaya çıkardı. İSTİFA İDDİASI DAHİ YETTİ, TÜRK LİRASI SON 2 YILIN EN HIZLI YÜKSELİŞİNİ YAŞADI! Dolar kuru Bakan Berat Albayrak'ın istifa haberlerinin ardından büyük bir hızla düşmeye başlarken yaşanan yüşüş yüzde 5 seviyesine ulaştı. An itibari ile gün içerisinde en düşük 8.08 TL seviyesini görürken Türkiye'nin 5 yıl vadeli kredi temerrüt takas (CDS) primi 500 puanının altını görerek büyük bir çıkışa imza attı. Hem Türkiye'nin risk puanının düşmesi hem de dolar kurunda büyük değer kaybı yaşanması piyasaların Bakan Albayrak'ın istifa açıklamasını olumlu olarak karşılamasına bağladı. Dolar kuru 8.5793 lira seviyesi ile 6 Kasım 2020 tarihinde tüm zamanların rekorunu kırmış ve Euro kuru da 10 lira seviyesini aşmıştı. 

Dolar kuru gün içerisinde en düşük 8.08 lira seviyesini görürken an itibari ile ise 8.1367 lira seviyesinden işlem görmeye devam ediyor. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BERAT ALBAYRAK'IN İSTİFASINI KABUL EDERSE YA DA ETMEZSE DOLAR KURU NE OLUR, NASIL ETKİLENİR?Cumhurbaşkanlığı İletişim Ofisi tarafından yapılan açıklama ile istifa konusunda resmi açıklama yapılacağı ilan edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isitfa haberini kabul etmesi halinde dolar kurunda olumlu havanın sürmesi, etmemesi durumunda ise fiyatlamanın tersine dönerek yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)