İsviçre Bankasından Dolar Analizi! Önce 7.00 TL'ye Düşer Sonra 7.60 TL'ye Yükselir

İsviçreli Banka USB Dolar, TL değişimine ilişkin bir rapor hazırladı. Söz konusu raporda doların önce düşeceği daha sonra ise kademeli olarak yükseleceği öngörüldü.

İsviçre Bankasından Dolar Analizi! Önce 7.00 TL'ye Düşer Sonra 7.60 TL'ye Yükselir

Dolar kurunun TL karşısında nasıl bir yıl geçireceğine ilişkin bir raporda USB tarafından yayımlandı.

İsviçre'nin önemli bankalarından olan USB 2021 yılı raporunda Dolar, TL değişimine değindi. Bloomberg HT'de yer alan haberde dolar kurunun 2021 yılında TL karşısında önce düşeceğini daha sonra ise kademe kademe yükseleceğini öngördü. 

DOLAR KURU ÖNCE DÜŞER SONRA ÇIKAR

Dolar kuruna dair hazırladığı raporunda USB Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) para politikasında sıkılaştırma adımlarına vurgu yaptı. Rapoda ayrıca dolar kurunun küresel piyasalarda yaşadığı zayıflamanın Türk Lirasının değer kazanmasını sağladığı belirtildi. Dolar kurunun gerçi çekilmesinde altı çizilen diğer hususlar ise enflasyonla mücadele ve küresel dinamiklerde lirayı destekleyici unsurların da etkisi gösterildi. 

2020'de TL Dolar Karşısında Yüzde 20 Değer Kaybetti

İsviçreli Banka, Türk Lirası'nın 2020 yılında dolar kuru karşısında yüzde 20 değer kaybı yaşadığını ifade ettiği raporunda Kasım ayında yaşanan değişikliklerin makro politikada iyileşmenin temellerini oluşturduğunu ifade etti. Banka TL'nin 2021 yılında daha güçlü bir performans sergiyeleyeceğini öngördü. 

Genel Beklenti

USB'nin 2021 yılına dair dolar/TL değişimine dair genel beklentisi ise para politikasında son birkaç ayda yaşanan iyileşmenin lirayı desteklemeye devam edeceği yönünde. USB 2021 yılı dolar kurunun; 1. çeyrekte 7.10 TL, 2. çeyrekte 7.00 TL, üçüncü çeyrekte 7.30 TL ve son çeyrekte 7.60 TL bandında olacağını tahmin etti. 

Emlak365.com